Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se recunoaste custodia in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se recunoaste custodia in Romania

Buna ziua!
Sunt divortata in Spania , anul acesta , si am obtinut custodia fetei .
Atat eu cat si copilul avem domiciliul stabil in Spania . La ora actuala , actele de divort sunt in Tribunalul romanesc pentru recunoastere ( hotararea de divort si custodia sunt definitive si executorii) .
Va rog sa-mi spune -ti este adevarat ca Tribunalul romanesc trebuie sa o cheme pe fata pentru " intrebarea " cu mama sau cu tata , chiar daca hotararea este definitiva? Termenul de judecata este la sfarsitul lunii octombrie iar fata face 10 ani la inceputul lunii octombrie si se afla in Romania.
in principiu nu , dar de ce credeti ca sa-ar putea sa fie chemata fetita , instanta romana va verifica daca hotararea data in strainatate este in concordanta cu ordinea juridica din statul unde s-a dat hot. jud. , iar daca nu este Respectata legea , atunci lucrurile se complica , Spania ESTE TOTUSI O TARA in care se respecta legea,
deci depinde daca hot. jud. este legal intemeiata in Spania,
Va multumesc mult pentru raspuns .
Ce inseamna daca hot. jud. este legal intemeiata?
La divort a participat si sotul si a fost de acord cu tot ce s-a spus la tribunal. Actele de divort sunt semnate de amandoi iar regimul de vizita este in favoarea tatalui . Problema este ca in vacanta de vara el avea dreptul sa vina cu fata in Rom. , si binenteles ca a venit dar nu mai vrea sa o aduca in Spania . Pe langa faptul ca nu vrea sa o aduca in Spania ( fata trebuia sa inceapa scoala, este in clasa a 5 a , in Spania) nu ma lasa sa iau legatura cu ea.
Pe unde am fost toata lumea mi-a spus sa astept ca actele sa iasa din tribunal . Pana atunci nu am ce sa fac .
Ar fi super "rau" daca ar fi chemata la tribunal ,fata a participat la un scandal mare care a avut lac intre mine , sotul si bunica care a crescuto , este dezorientata , nu stie ce vrea .
hotararea judecatoreasca trebuie sa fie data respectandu-se legea unde a fost pronuntata , dv. spuneti ca in spania,
dupa documentarea pe care am facut-o referitor la recunoasterea unei hotarari judecatoresti straine, instanta romana nu mai are cum sa mai inceapa un alt proces , decat daca se constata ca nu s-a respectat legea spaniola care a dat-o,
instanta romana va verifica ceea ce v-am scris
dar in privinta faptului ca fostul sot abuzeaza de dreptul care il are , aceasta este bine sa fie amintit si instantei romane in caz ca se intampla ceva neprevazut,
veau sa stiti ca orice incredintare are loc NUMAI IN INTERESUL COPILULUI,
vreau sa stiti ca ar trebui sa tineti cont de ceea ce vrea fetita ,
hotararea judecatoreasca chir in spania s-ar putea sa fie casata, adica desfiintata si nu este bine sa implicati fetita in acest scandal care pare ca il aveti ,
ca oameni care trebuie sa se inteleaga ar trebui sa nu existe aceste probleme , pt. ca bine ar fi sa luati dv. impreuna cu fostul sot , cum ar fi mai bine pt. viitorul fetitei , si nu sa o supene ti unei stari conflictuale cu tatal , nu stiu daca stiti , dar deja un divort in cazul parintilor este deja prea greu pt. a fi suportat de copil, si deja ar trebui sa nu mai aduceti fetita intr-o stare de stres, care oricum l-ati creat , deci incercati sa aveti o intelepciune maxima pt. ca oricum fetita va va judeca mai tarziu cand va intelege , de aceea fiti inteleapta si incercati o conciliere cu fostul sot , iar daca nu doreste , incredintati-l justitiei pt. a fi educat in spiritul legalitatii
Buna ziua !
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Aveti mare dreptate in ceea ce priveste problemele legate de copil.
Problema este ca tatal nu vrea sa inteleaga aceste lucruri , ca tot scandalul pe care il face afecteaza mult fetita.Cat despre conciliere nu mai poate fi vorba deoarece cand am fost sa vad fetita am fost batuta injurata ,bruscata de catre el,si toate astea in fata copilului nepasandu-i de faptul ca ea asculta si vedea toate aceste lucruri.
Am fost cu politia si cu protectia copilului,dar tot ceea ce au facut dansii nu este decat un proces verbal ,in care el declara ca cunoaste hotararea instantei spaniole dar refuza sa o respecte.Deasemenea spune ca ma lasa sa imi VIZITEZ fata ceea ce nu este adevarat.
Nu exista o lege in romania care ar putea indeparta copilul de el pana ce se pronunta tribunalul romanesc?Pentru a nu o supune stresului psihic?chiar daca ar fi o terta persoana.
Care sunt demersurile pe care trebuie sa le urmam?Dat fiind ca eu trebuie sa plec inapoi in spania.la lucru
cred ca trebuia politia si protectia copilului sa intervina , daca dv. spuneti ca se comporta in acest fel

va recomand sa va adresati parchetului despre ceea ce s-a intamplat, daca credeti ca copilul ar fi pus in pericol ,

dupa cum se poate deduce dv. spuneti ca bunica a crescut fetita ,de ce nu incercati sa cereti ajutorul ei,

CRED CA UN DEMERS BUN AR SA CERETI URGENTAREA PROCEDURII DE RECUNOASTERE LA INSTANTA ROMANA, adesandu-va instantei cu motivele aratate ( aveti o hotarare data in Spania, fetita este la scoala in Spania, etc. ); daR RECOMAND SA FIE TOTUL IN ACORD CU VOINTA FETITEI , CA V-AR FI MAI GREU SA O PUTETI ADAPTA LA STAINATATE IN CIUDA VOINTEI SALE ;
CERT ESTE CA CEL CARE SE PRONUNTA IN VIITORUL UNUi COPIL ARE MARE RESPONSABILITATE SI NU STIU CAT DE BINE ESTE , sa decida persoane straine ma refer le judecatori , avocati , etc. in cazul dv. , puneti raul in fata daca acesti oameni chemati sa se pronunte in cazul mentionat , poate nu o reuseasca sa dea ceea mai buna rezolvare ma intreb cine va raspunde in principal,
SFATUL MEU ESTE SA PUNETI ACESTE PROBLEME IN FATA MAGISTRATULUI DACA SE VA REJUDECA CAUZA
IN CEEA CE PRIVESTE CEEA CE DV. CERETI SA MA PRONUNT , SAU MAI BINE ZIS SA VA DAU UN SFAT SA STITI CA
in aprecierea unei cauze un judecator trebuie sa cunoasca cat mai multe date despre persoanele implicate in litigiu si sigur in puterea sa de intelegere poate sa se pronunte cum ar fi mai indicat in cazul fetitei , desi i nu inteleg de ce ar trebui se existe aceasta disputa , oricum , nu are cum sa fie indoctrinata fetita cu invataturile tatalui , mai ales ca si dv. o sa o puteti sa o vizitati ,

fetita daca nu distinge ceea ce este bine ea va intelege mai bine lucrurile cand va deveni mai constienta ,
chiar daca ar fi sa fie incredintata FOSTULUI
sot , ceea ce nu prea cred ca se poate intampla , decat ca si o exceptie , si sa stiti ca puteti sa va adresati autoritatii pt. a putea vizita fetita

dupa recunoasterea hotararii in Romania puteti sa adresati autoritatii pt. a putea exercita puterea parinteasca , dar sa fiu sincer iarasi va repet , EU, va SFATUIESC SA VA PUNETI IN LOCUL FETITEI SI SA-I INTELEGETI DOLEANTELE EI , UNDE AR FI MAI BINE PT. EA SA FIE , SI SA INCERCATI SA O LAMURITI , ASTA IN ACORD CU TATAL SAU PT. CA DACA PT. DV. POATE NU ARE PREA MARE IMPORTANTA EXISTENTA TATALUI COPILUI , PT. . FETITA POATE ARE IMPORTANTA SI PROBABIL AR DORI SA RAMANA IN ROMANIA ,
SPER CA instanta spaniola a fost in stare sa cunoasca cazul destul de bine ca sa nu fi dat hotararea decat in cunostinta de cauza , iar daca credeti ca nu este asa incercati sa lamuriti cauza cat mai bine pt. ca nu se poate juca cineva cu viitorul unui copili

CONCLUZIA CONCLUZIILOR: DACA NU REUSITI SA OBTINETI RECUNOASTEREA HOTARARII , SAU DACA AVETI MUSTRARI DE CONSTIINTA CA NU ATI SPUS CELE NECESARE INSTANTEI SPANIOLE , DESI DUPA CATE STIU , O INSTANTA NU PREA SE PRONUNNTA PANA NU ARE TOATE DOVEZILE NECESARE PT. PRONUNTAREA UNEI SOLUTII, dar avand in vedere ca s-a pronuntat instanta spaniola asupra cauzelor implicand cetateni romani , poate I sa-i fie scapat ceva , ETC. DE ACEEA SE CERE SA FIE RECUNOSCUTE HOTARAREA INSTANTEI SPANIOLE LA NOI IN TARA ,
SI NU TREBUIE DECAT SA VA ASIGURATI CA BINE FETITEI ESTE IN MASURA POSIBILITATILOR DV REALIZAT. , chiar daca ar trebui sa suferiti si sa aveti decat un rol predominant economic in cresterea fetitei, nu pot decat sa va urez sa faceti totul in interesul fetitei ,

MA SCUZATI PT. REDACTARE , nu imi place sa scriu , plus ca fereastra deschisa aici este mica si trebuie sa fiu cat mai scurt dupa cat se observa, pt . ca oricum pe acest forum nu este decat un sfat pe care il primiti , si nu uitati sa spuneti cat mai detaliat cauza in fata magistratului pt . a avea succes deplin , si
numai bine
va doresc pt. fetita dv. si
pt. toti ...