Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune, reabilitare.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune, reabilitare.

Buna ziua,
Va scriu pentru ca imi este teama si nu stiu ce o sa se intample cu mine.
In urma cu un an, intr-un magazin am schimbat etichetul de la un produs mai scump cu etichetul de la un produs mai ieftin ca sa platesc mai putin, dar am fost prins si reclamat la politie.
Am fost dus la sectie pentru declaratie, amprentare si fotografii. Am fost incadrat la inselaciune.
Ce se va intampla cu mine?
O sa fiu inchis? O sa primesc amenda? Cand o sa se intample ceva si ce o sa se intample? Cum ma pot reabilita?
Acum un an? Si pana acum n-ati mai fost sa intrebati ce se intampla?
Nu, n-am fost. Nu stiu unde.
Mi-e frica, mi-e rusie, n-am mai discutat cu nimeni despre acestea.
Ce ma sfatuiti?

Sarut mana!
Pai mergeti acolo unde ati declaratie.
Daca va e rusine sa va prezentati, luati legatura cu avocat.
Multumesc mult de tot!
Cat pot de repede o sa ma duc sa vad ce rezolv. Revin cu intrebari imediat ce aflu ceva.
Sarut mana!
Buna ziua,

Exact in aceeasi situatie ma prezint si eu. Fapta este aceeasi si am trecut prin aceleasi faze ca domnul (declaratii, anchete, amprentare, fotografiere). In septembrie se fac 2 ani si nu stiu nimic despre caz. Am fost la sectia de politie la care am fost anchetat si mi-au zis ca nu stiu nimic de dosarul meu, sa merg la Parchet (cred) si sa intreb acolo.
La ancheta doamna care a desfasurat-o mi-a zis ca nu o sa mi se intample nimic grav. O sa platesc o amenda si o sa beneficiez si de reabilitare peste cativa ani (3 spunea dansa). insa pana in momentul de fata nu am primit nici o amenda.
La sfarsitul lunii (27 iulie) plec din tara pentru cateva zile, in excursie. O sa am probleme la vama?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si lamuriri