Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitatea SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitatea SRL

AM O MARE RUGAMINTE:
Am infiintat o SRL si vreau sa stiu exact ce operatiuni contabile trebuie sa fac.
1.Cheltuieli de infiintare 1100 lei
2.Depunere in casa de catre asociati 1500 lei
3.Depunere din casa in banca 200 lei (pt.capital social)
4.Capital social subscris
5.Capital social varsat.
Multumesc mult de tot
1. 622 / 628 = 401
2. 5311 = 4551, faceti si contract pentru creditare societate
3. Cap soc. nu se plateste din casa firmei (care nu exista la momentul platii cap soc) se plateste din buzunarul asociatului.
5121 = 1012 - depunerea in cont inainte de infiintare
4, 5 - nu este cazul

Va recomand totusi, fie sa faceti niste cursuri de contabilitate (avansati) sau sa "tineti un contabil pe langa casa". Contabilitatea nu este grea, dar tot necesita insusirea unor cunostinte elementare (aici nu ma refer la monografii, astea le gasiti pe net).
1..Cheltuieli de infiintare 1100 lei
5311 - casa in lei = 455 - sume datorate asociatilor

2. Depunere in casa de catre asociati 1500 lei
5311 - casa in lei = 455 - sume datorate asociatilor 1500 lei

3. Capital social subscris
456 - decontari cu asociatii = 1011 capital subscris nevarsat 200 lei

4.Depunere in banca 200 lei (pt.capital social)
5121 - conturi la banci in lei = 456 - decontări cu asociatii

5. Capital social varsat.
1011 capital subscris nevarsat = 1012 capital subscris varsat 200 lei

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal