avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitatea SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitatea SRL

AM O MARE RUGAMINTE:
Am infiintat o SRL si vreau sa stiu exact ce operatiuni contabile trebuie sa fac.
1.Cheltuieli de infiintare 1100 lei
2.Depunere in casa de catre asociati 1500 lei
3.Depunere din casa in banca 200 lei (pt.capital social)
4.Capital social subscris
5.Capital social varsat.
Multumesc mult de tot
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 00:16, 28 Octombrie 2011
1. 622 / 628 = 401
2. 5311 = 4551, faceti si contract pentru creditare societate
3. Cap soc. nu se plateste din casa firmei (care nu exista la momentul platii cap soc) se plateste din buzunarul asociatului.
5121 = 1012 - depunerea in cont inainte de infiintare
4, 5 - nu este cazul

Va recomand totusi, fie sa faceti niste cursuri de contabilitate (avansati) sau sa "tineti un contabil pe langa casa". Contabilitatea nu este grea, dar tot necesita insusirea unor cunostinte elementare (aici nu ma refer la monografii, astea le gasiti pe net).
1..Cheltuieli de infiintare 1100 lei
5311 - casa in lei = 455 - sume datorate asociatilor

2. Depunere in casa de catre asociati 1500 lei
5311 - casa in lei = 455 - sume datorate asociatilor 1500 lei

3. Capital social subscris
456 - decontari cu asociatii = 1011 capital subscris nevarsat 200 lei

4.Depunere in banca 200 lei (pt.capital social)
5121 - conturi la banci in lei = 456 - decontări cu asociatii

5. Capital social varsat.
1011 capital subscris nevarsat = 1012 capital subscris varsat 200 lei

Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont bancar capital social Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social prin conversia imprumutului scorus69 scorus69 Buna sera va rog sa mi spuneti daca se poate face majorare capital social cu suma imprumutata de asociat catre firma si existenta in contul 4551.Daca da ce ... (vezi toată discuția)
Transfer din contul de capital in contul curent miki24 miki24 Buna ziua Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarile facute pentru a transfera cei 200 lei din contul de capital in contul curent. Eu am procedat asa, ... (vezi toată discuția)