Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont bancar capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont bancar capital social

Buna ziua!
În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si de acolo se poate cheltui daca este nevoie sau intr-un cont special si separat?
Ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile in aczul varsarii capitalului social la banca in numerar?
Va multumesc!
Capitalul social se constituie intr-un cont special la infiintare.
Ulterior banii se muta in contul curent (varsare capital social subscris nevarsat in capital social subscris varsat).
Din contul curent poti folosi banii asa cum crezi de cuviinta.
- constituire societate
%=1012 200 lei
456.x
456.y

-depunere capital social
5121 = % 200 lei
456.x
456.y

- varsare capital social
1012=1011 200 lei

Nota : x, y numele asociatilor.
In cazul societatilor cu unic asociat, se creaza un singur analitic pentru 456 (ex: 456.x)
O corectie :
Subscrierea - conform actului de constituire - :
456=1011( decontari cu asociatii= capital subscris nevarsat)
iar varsarea capitalului/ transferul capitalului subscris nevarsat la capitalul subscris varsat :
1011=1012
corect...din graba :) merci
gabrielaaa a scris:

Capitalul social se constituie intr-un cont special la infiintare.
Ulterior banii se muta in contul curent (varsare capital social subscris nevarsat in capital social subscris varsat).
Din contul curent poti folosi banii asa cum crezi de cuviinta.
- constituire societate
%=1012 200 lei
456.x
456.y

-depunere capital social
5121 = % 200 lei
456.x
456.y

- varsare capital social
1012=1011 200 lei

Nota : x, y numele asociatilor.
In cazul societatilor cu unic asociat, se creaza un singur analitic pentru 456 (ex: 456.x)

Trebuie neaparat cont bancar special sau se pot varsa banii direct in contul curent?
Goguvoinicu a scris:

gabrielaaa a scris:

Capitalul social se constituie intr-un cont special la infiintare.
Ulterior banii se muta in contul curent (varsare capital social subscris nevarsat in capital social subscris varsat).
Din contul curent poti folosi banii asa cum crezi de cuviinta.
- constituire societate
%=1012 200 lei
456.x
456.y

-depunere capital social
5121 = % 200 lei
456.x
456.y

- varsare capital social
1012=1011 200 lei

Nota : x, y numele asociatilor.
In cazul societatilor cu unic asociat, se creaza un singur analitic pentru 456 (ex: 456.x)

Trebuie neaparat cont bancar special sau se pot varsa banii direct in contul curent?

Puteti sa ma ajutati va rog???!!!