avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare capital social la infiintare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare capital social la infiintare

La infiintarea unei societati, am depus la banca capitalul social de 200 RON si am platit 15 RON comision bancar pentru depunere capital social. Prin urmare, fac urmatoarele inregistrari:
Constituire capital: 456=1011 200 RON
Varsare capital social: 5121.01=456 200 RON
Varsare capital social: 1011=1012 200 RON
Cu 5121.01 am notat analiticul contului in care virez capitalul, cont diferit de contul curent.
Pentru plata comisionului fac urmatoarea inregistrare:
5121.01=4551 15 RON
627=5121.01 15 RON
Intrebarile mele sunt:
1. Este corecta inregistrarea 5121.01=4551 15 RON?Daca nu, cum evidentiez faptul ca am virat bani in contul de capital pentru plata acestui comision?
2. In inregistrarile de mai sus am folosit un analitic al contului 5121, reprezentand contul special de capital. Pentru contul curent voi crea un alt analitic 5121.02. Dar ce se intampla cu acest capital social de 200 RON din contul 5121.01? Pot sa ii vars in contul curent 5121.02 si sa ii folosesc pentru diverse cheltuieli?Sau acestia raman in acel cont special 5121.01 si nu ma ating de ei?
Multumesc frumos!
Pe extrasul de cont ce scrie?
Buna ziua,

Inregistrarile sunt corecte. In ce priveste inregistrarea sumei pentru comision in contul 4551, consider ca este corecta, dat fiind faptul ca aceasta suma provine de la asociat si reprezinta o datorie a companiei fata de acesta.

Suma reprezentand capitalul social o puteti varsa in contul curent si o puteti utiliza pentru activitatea curenta a companiei. Nu este necesara si nici obligatorie blocarea acestei sume. Se presupune ca reprezinta capitalul de lucru al companiei in perioada de inceput.

Numai bine
Este posibil ca acel comision sa fie luat din cei 200 de lei ia in banca sa mai aiba doar 185 de lei.
A precizat ca a depus bani pentru comision in contul de capital.
Daca nu, cum evidentiez faptul ca am virat bani in contul de capital pentru plata acestui comision?

Insa nu este foarte clar. S-ar putea intradevar sa ii fi retinut din suma reprezentand capitalul social, caz in care inregistrarea ar fi 627 = 5121.

La infiintarea unei societati comerciale, pe langa comisionul la care faceti referire, se fac mai multe cheltuieli.
Dupa parerea mea, atat comisionul cat si celelalte cheltuieli pe care le faceti ( taxe ORC, etc. ) cu inregistrarea societatii se gestioneaza printr-un decont de cheltuieli intocmit de asociatul societatii dupa infiintarea acesteia. Practic, pentru toate documentele referitoare la inregistrare, inclusiv comisionul bancar, se intocmeste decont de cheltuieli care se inregistreaza : 201 = 542, sau mai detaliat 201 = 401 si 401 = 542.

Pentru capitalul social se fac inregistrarile :
-subscriere capital social in baza actului constitutiv : 456 = 1011
- varsare capital social conform foii de varsamant de la banca si a extrasului de cont privind varsarea capitalului social : 1011 = 1012 , 5121.01 = 456
Dupa infiintarea societatii, mergeti la banca pentru deschiderea contului curent, ocazie cu care cei 200 lei vor fi virati din contul de capital in contul curent.
Acum puteti retrage banii din cont.

Cheltuielile de constituire se amortizeaza cu ocazia constituirii acestora sau intr-o perioaqda de maxim 5 ani conform deciziei asociatilor in acord cu politicile contabile adoptate de societate.
De retinut faptul ca, in cazul in care cheltuielile de constituire se amortizeaza pe o perioada de timp, profitul obtinut poate fi distribuit la dividende numai in situatia in care suma rezervelor si a profitului reportat este cel putin egala cu cea a cheltuielilor de constituire neamortizate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer din contul de capital in contul curent miki24 miki24 Buna ziua Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarile facute pentru a transfera cei 200 lei din contul de capital in contul curent. Eu am procedat asa, ... (vezi toată discuția)
Cont bancar capital social Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si ... (vezi toată discuția)
Inregistrare ch. infiintare srl neplatitor de tva Mariralu Mariralu Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti in ceea ce priveste urmatoarele date : 1. SRL a apelat la serviciile unei societati pentru infiintare. ... (vezi toată discuția)