Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Aprobarea tacita in cazul autorizatiilor de constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Aprobarea tacita in cazul autorizatiilor de constructie

Buna ziua,
In ceea ce priveste aprobarea tacita in cazul autorizatiilor de construire, va rog sa-mi spuneti cum se regaseste in practica judiciara acest aspect. Poate interveni aprobarea tacita si in cazul in care ulterior depunerii cererii de autorizare a avut loc un schimb de corespondenta intre solicitant si autoritatea publica competenta aceasta din urma insa fara sa mai reactioneze la raspunsul solicitantului de mai bine de 45 zile?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Care a fost pozitia autoritatii in corespondenta purtata?
1. s-a emis o adresa de completare, s-au depus inscrisurile solicitate;
2. s-a emis din nou adresa de completare la "raspunsul solicitantului", solicitantul autorizatiei a raspuns si aici s-a oprit sirul corespondentei, de atunci trecand mai mult de 45 zile.
Da, puteti considera aprobata tacit cererea dvs. de eliberare a autorizatiei de constructie.
Va multumesc pentru raspuns.