Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Poate sa atace procesul verbal de contraventie si sa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Poate sa atace procesul verbal de contraventie si sa dea examenul auto din nou?

Buna ziua, sotului meu i-a fost suspendat permisul auto pentru incalcarea limitei de viteza. Poate ataca acest proces-verbal?
El mai are posibilitatea sa dea examen auto din nou, dar daca da axamenul se mai poate ataca in acelasi timp si procesul-verbal? Multumesc!
poate contesta pv in termen de 15 zile dar nu poate da examenul pina la finalizarea procesului. insa poate circula cu masina in baza eliberarii temporare a permisului in baza unui certificat de grefa.
dar exista si posibilitatea ca in momentul in care primiti sentinta sa stea fara permis mai mult decat ar sta in conditiile in care da examenul din nou.
examenul se poate da si dupa solutionarea litigiului prin respingerea plingerii contraventionale si daca se preda permisul in termen de 15 zile de la pronuntarea sentintei.