Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... radiere societate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

radiere societate

buna ziua,
spuneti-mi va rog care sunt pasii pt a radia o societate,in conditiile in care:
-are 2 pct de lucru(trebuiesc inchise mai intai?)
-are salariati
-nu sunt active pe societate
-sunt datorii la finante in jur de 10000 lei.
Se poate duce balanta si bilant la Reg Comertului pe zero si se radiaza sau trebuiesc indeplinite niste formalitati.Va rog frumos informati-ma si pe mine
Buna ziua , puteti gasi aproape toate info de care aveti nevoie , exista mai multe modalitati/ proceduri prin care se poate radia o societate comerciala .Puteti insa merge la ORC din orasul dvs., platiti o taxa de consultanta si va vor ajuta functionarii de la registru cu toate formularele necesare , sau cautati un lichidator ( veti avea oricum nevoie de unul ) ,avocat sa va indrume , va spun acest lucru pentru ca procedura de radiere este destul de complexa , cu stima C.J. Moarcas J. R. Claudiu
vezi : [ link extern ]
2. [ link extern ] /
3.Actele necesare pentru inregistrarea desfiintarii societatii sunt:
Etapa 1 – lichidarea si dizolvarea
• Cerere de inregistrare a mentiunii
• Hotararea AGA sau decizia asociatului unic prin care se dispune dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, prin acordul unanim de impartire a activelor ramase dupa plata creditorilor
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru - 39 lei; timbru judiciar – 0.15 lei, comisionul de transmitere a documentului la monitorul oficial – 10 lei (tariful de publicare la monitorul official se stabileste in functie de numarul de caractere publicate)

Etapa 2 – de radiere
• Cerere de radiere
• Certificatul de inregistrare si anexele
• Situatia financiara de lichidare
• Hotararea de repartizare a activelor
• Certificat de la Fisc din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru - 39 lei; timbru judiciar – 0.15 lei, taxa de registru – 30 lei.
4.[ link extern ] /
5.www.avocatnet.ro/content/for...
pe scurt :
- Hotarare AGA de dizolvare si lichidare se depune la ORC in vederea publicarii in MO
- termen de opozitie 30 de zile de la publicarea in MO
- nu trebuiesc inchise punctele de lucru
- se inchid contractele de munca
- se platesc datoriile la ANAF - Certificat de atestare fiscala
multumesc mult;daca societatea nu dispune de banii necesari achitarii datoriilor la fisc in momentul actual,evident nu poate cere radierea,atunci ce solutie are,sa ceara insolventa sau alta modalitate?
multumesc mult
trebuie sa solicite instantei deschiderea procedurii de insolventa (faliment)
multumesc