Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Unde se depune cererea de dizolvare a SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Unde se depune cererea de dizolvare a SRL?

Unde poate solicita dizolvarea societatii, la registrul comertului sau la tribunal? Multumesc
Sorin_mn, utilizator
Actele necesare pentru inregistrarea desfiintarii voluntare a societatii sunt:
Etapa 1 – dizolvarea si lichidarea voluntara
• Cerere de inregistrare a mentiunii
• Hotararea AGA sau decizia asociatului unic
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor.
Etapa 2 – de radiere (voluntara)
• Cerere de radiere
• Certificatul de inregistrare si anexele
• Situatia financiara de lichidare
• Hotararea de repartizare a activelor
• Certificat de la Administratia Financiara din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor.

Radierea unei societati, cu lichidator
In lipsa acordului unanim privind impartirea bunurilor, va fi urmata procedura de lichidare prevazuta de legislatia in vigoare.
Asta inseamna ca:
• La Oficiul Registrului Comertului se depun: hotararea AGA pentru modificarea actului constitutiv privind dizolvarea si/sau numirea lichidatorilor si dovezile privind achitarea taxelor.
• Dupa 30 de zile de la publicarea hotararii de dizolvare in Monitorul Oficial, la Oficiul Registrului Comertului se depun: daca este cazul, contractul de administrare incheiat intre societatea supusa procedurii de dizolvare si lichidare, pe de o parte si lichidatorul persoana juridica, pe de alta parte si dovada privind achitarea taxelor legale.
• Dupa ce lichidarea a fost efectuata, la Oficiul Registrului Comertului trebuie depusa cererea de radiere insotita de o serie de documente, cum ar fi: bilantul de lichidare aprobat de asociati, dovada agentiei de mediu (daca e cazul), certificatul de atestare fiscala, certificatul de inregistrare (in original) si dovada privind plata taxelor legale.

In cazul societatilor comerciale cu raspundere limitata, dizolvarea, lichidarea si radierea voluntara se pot efectua in doua etape, respectiv cele de la punctele 1 si 3.
Documente necesare pentru lichidarea voluntara a societăţilor cu mai mulţi asociati.
Etapa de dizolvare
• Cererea de înregistrare (original)
• Hotărârea AGA prin care se ia act de dizolvarea societăţii şi numirea lichidatorului
• Declaraţia lichidatorului că deţine această calitate (original)
• Specimenele de semnătură ale lichidatorilor (original)
• Dovada plăţii taxei de timbru judiciar, a timbrului judiciar şi a taxei de registru.
Etapa de radiere
• Cerere de radiere (original)
• Situaţia financiară de lichidare şi proiectul de repartizare al activului (copie)
• Raportul lichidatorilor
• Certificatul de înregistrare şi anexele sale
• Certificat obţinut de la Fisc din care să rezulte că nu există datorii (copie)
• Dovada plăţii taxei de timbru judiciar, a timbrului judiciar şi a taxei de registru.
legalmgm, utilizator
am vazut pe portal just ro o societate la care s-a cerut dizolvarea de catre o persoana fizica. Deci se poate si asa, direct la tribunal?
Revin cu intrebarea, se poate solicita dizolvarea unei societati si direct la tribunal? multumesc
Ma puteti lamuri va rog?
Cererea de dizolvare voluntara de depune la Registrul Comertului.