Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calcul rata inflatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calcul rata inflatie

Buna ziua
In urma unui proces penal partea vatamata, constituita ca parte civila, a obtinut in instanta, prin hotarare definitiva, plata unei sume actualizata cu rata inflatiei. Suma respectiva provine din valoarea mai multor facturi emise intre anii 2002-2003. Hotararea a ramas definitiva in Decembrie 2010.
Ma intereseaza urmatoarele aspecte:
- rata inflatiei se aplica pentru fiecare valoare in parte la momentul nasterii ei (data emiterii facturii) - Art. 1.381.(2) Noul Cod Civil - Dreptul la reparație se naște din ziua cauzării prejudiciului, chiar dacă acest drept nu poate fi valorificat imediat - sau se calculeaza pentru suma totala incepand cu data la care hotararea judecatoreasca a ramas definitiva?
- valoarea "inflatiei" poate depasi valoarea prejudiciului? (Conform INS inflatia din 2002 pana in prezent este de 198%!!!)?
Da, valoarea inflatiei poate depasi valoarea initiala. daca spre exemplu in 2002 debitul era de 100 lei, in 2011 aveti de plata cu inflatia 189,91 lei.

[ link extern ]
Alexandru Munteanu, Avocat
Actualizarea sumelor dispuse de instanta de judecata se realizata aplicand formula de calcul si valorile trimestriale comunicate de institutul national de statistica
Pe site-ul Institutului de statistica am gasit valori anuale......
Daca valoarea anuala ar fi de 10%, atunci pe fiecare trimestru in parte am avea ceva in jur de 10%; ori, aplicand o inflatie trimestriala, am ajunge la 40% inflatie... (Poate gresesc...)
Lulica, utilizator
((Va rog mult, poate ma ajutati cu o formula, ceva, ca eu obtin niste cifre astronomice....
Va multumesc mult!))) M-am lamurit cum e cu calculul! Grea aritmetica!:)

(Din ce am inteles din raspunsurile dvs, indicele de inflatie se aplica din momentul nasterii prejudiciului, in cazul meu data facturii)
Lulica, utilizator