Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nerespectarea amplasamentului constructiei,aceasta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nerespectarea amplasamentului constructiei,aceasta ajungand pe terenul altui proprietar

buna,dintr-o eroare a constructorului,si a mea,casa mea rezulta a fi construita,cu 7metri inafara terenului meu,pe terenul altui proprietar,care la inceputul constructiei mi-l cedase mie,fara forme legale,eu dand la schimb alta parcela mult mai mare si suma de 13000 ron,acuma acesta s-a razgandit si vrea sa ma oblige sa cumpar 1200m sau ma da in judecata.Cand mi-au facut acel act constator de finalizare a lucrarilor,nici eu si nici DL. de la urbanism nu am observat,parcela de teren a matusii mele urma sa imi serveasca ca si curte,din pacate casa am facut-o cu zilieri care erau ingineri iar acestia se pare ca nu au stiut sa citeasca coordonatele iar eu nici atat,ce se poate intampla din pct de vedere legal daca aceasta matusa,care practic m-a inselat,imi deschide un proces?:sorry:
Va poate obliga sa demolati partea de constructie aflata pe proprietatea ei.