Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea suspendarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea suspendarii

Care este termenul de transmitere in revisal incetarea suspendarii pentru o persoana care se intoarce din Concediu de Crestere al Copilului?

multumesc
HG nr.500/2011 nu prevede un astfel de termen .. insa, in tacerea legii, consider ca ar putea fi aplicabile dispozitiile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011.

Art.4 (2) > Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
Multumesc pentru raspuns.

Tocmai pentru ca nu gasisem exact aceasta situatie in HG 500/2011 am vrut sa citesc si alta parere.

Inca odata multumesc