Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata de acordare a indemnizatiei pentru ingrijirea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata de acordare a indemnizatiei pentru ingrijirea copilului bolnav

stiu ca sunt 45 de zile concediu medical pentru un copil....dar daca am doi copii se mai adauga inca 45 de zile?
Raspunsul este dat de art.54 din norme.
ART. 54 Norme 60/32 de aplicare OUG 158:
Durata de acordare a indemnizatiei pentru ingrijirea copilului bolnav este de maximum 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil, cu exceptia situatiilor in care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, neoplazii, este imobilizat in aparat gipsat, este supus unor interventii chirurgicale; durata concediului medical in aceste cazuri va fi stabilita de medicul curant.

Durata de max. 45 zile /an se refera asa cum se poate observa,la un copil,asa incat in situatia in care aveti doi copii pana in 7 ani care se imbolnavesc in decursul unui an,beneficiati pt. fiecare dintre ei de max.45 zile .
ContSters136493, utilizator