avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general produse finite si productia in curs de executie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

produse finite si productia in curs de executie

Buna ziua!As avea si eu nevoie de niste lamuriri.In cazul unui produs finit returnat de client ca fiind neconform, cum procedez?
Imi este clar ca trebuie sa-l reintroduc in stocul de produse finite, insa dupa aceea, sefa mea spune ca trebuie sa-l transferam la productie in curs de executie?
Ce operatiuni trebuie eu sa fac pentru ca nu-mi este deloc clar cum voi face acest transfer?Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: catalinalucia , utilizator 14:59, 30 Octombrie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
Din informatiile de la colegii mei, produsul va reintra in circuitul fabricatiei, problema este ca nu stiu cum se face acest transfer.Cateva lamuriri, va rog!
Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2011
corish, utilizator
buna dimineata, produsele se transfera de la o gestiune la alta pe baza bonului de predare transfer restituire si avizului de expediere(dupa caz).
NC este 341=345, aceasta in caz de transfer, dar putea fi inreg de la inceput 341=711 si 345=711.
Buna ziua,

1.produsul finit 345 returnat se se transfera pe baza de bon de transfer- predare- restituire catre gestiunea de semifabricat 341,
2.pe baza de bon de consum se face consumul lui din aceasta gestiune
3. in urma acestui consum rezulta un semifabricat care se inregistreaza cu bon de predare in gestiunea 341.
4. apoi se incepe procesul de productie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Receptie- carmangerie manoci manoci Buna ziua Intrebarea mea este, cum trebuie sa receptionez o factura la o carmangerie. Pe factura exista o carcasa de porc, si eu vand mai departe in bucati( ... (vezi toată discuția)
Proces verbal productie danalungu danalungu Buna ziua. Lucrez la o statie de betoane, si m-ar interesa cum as putea sa intocmesc atat scriptic cat si in contabilitate, produsele finite ce rezulta din ... (vezi toată discuția)
Monografie balastiera silviadumitrescu46 silviadumitrescu46 Buna ziua. As dori sa stiu cum inregistrez productia unei balastiere pt ca nu am mai facut pana acum? Am facut pretul de productie si nu mai stiu in continuare ... (vezi toată discuția)