Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general produse finite si productia in curs de executie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

produse finite si productia in curs de executie

Buna ziua!As avea si eu nevoie de niste lamuriri.In cazul unui produs finit returnat de client ca fiind neconform, cum procedez?
Imi este clar ca trebuie sa-l reintroduc in stocul de produse finite, insa dupa aceea, sefa mea spune ca trebuie sa-l transferam la productie in curs de executie?
Ce operatiuni trebuie eu sa fac pentru ca nu-mi este deloc clar cum voi face acest transfer?Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Din informatiile de la colegii mei, produsul va reintra in circuitul fabricatiei, problema este ca nu stiu cum se face acest transfer.Cateva lamuriri, va rog!
corish, utilizator
buna dimineata, produsele se transfera de la o gestiune la alta pe baza bonului de predare transfer restituire si avizului de expediere(dupa caz).
NC este 341=345, aceasta in caz de transfer, dar putea fi inreg de la inceput 341=711 si 345=711.
Buna ziua,

1.produsul finit 345 returnat se se transfera pe baza de bon de transfer- predare- restituire catre gestiunea de semifabricat 341,
2.pe baza de bon de consum se face consumul lui din aceasta gestiune
3. in urma acestui consum rezulta un semifabricat care se inregistreaza cu bon de predare in gestiunea 341.
4. apoi se incepe procesul de productie.