Forum Discuţii juridice Executare silită garant ipotecar
Discuție deschisă în Executare silită

garant ipotecar

Sunt garant ipotecar intr-un contract de credit. Mai exact, fratele meu a luat niste bani din banca, iar eu am girat cu locuinta mea. Mentionez ca in perioada respectiva nu lucram.
In prezent sunt casatorit si impreuna cu sotia ne-am cumparat o alta locuinta.
Problema este ca fratele meu, care nu are nimic pe numele lui, nu mai poate plati ratele.
Daca se ajunge la executare silita, banca imi va lua cele 2 case?
In principi numai 1 casa cea cu care ati garantat, cea de-a doua este bun comun insa pana la executare va trebui sa platiti dumneavoastra rata veti fi somat la plata. In privinta celei de-a doua case se va face executare doar daca prima casa la vanzare nu acopera creata catre banca.
Daca la semnarea contractului de imprumut ati semnat clauza de renuntare la beneficiul de discutiune, banca se va indrepta impotriva ipotecii, adica va incerca executarea gajului, a casei dvs. (prima).
Chiar daca nu se indestuleaza din executarea acelui imobil pus ipoteca, banca nu va putea sa se indrepte asupra altor bunuri ale dvs. dobandite ulterior, pentru ca dvs, nu sunteti nici titular si nici coplatitor in acel contract, ci ati girat cu un imobil care face parte dintr-un contract de ipoteca.
Marcel Mihalache, Avocat