Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Daca se naste al 2-lea copil pe perioada concediului de crestere copil ce indemnizatie primesc pentru cel de-al 2-lea copil? Minimul sau aceeasi suma pe care am primit-o pentru primul copil?
Art.9 din OUG nr.111/2010 prevede:
......
(4) Durata de acordare a concediului prevazut la art. 2 alin. (1) se prelungeste corespunzator in cazul suprapunerii a doua sau trei situatii de natura a genera acest drept, in conditiile prevazute la alin. (1) si (2).
(5) In cazurile prevazute la alin. (4) se acorda o singura indemnizatie, in cuantumul prevazut de prezenta ordonanta de urgenta.
(6) Pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin. (4), cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.
1. Daca al doilea copil se naste in timp ce sunteti in CCC1 atunci imediat ce se termina CCC1 intrati in CCC2 cu aceeasi indemnizatie.
2. - Pentru aceasta trebuie sa faceti o cerere catre angajator prin care solicitati prelingirea suspendarii CIM pana ce al doilea copil implineste 1 an sau 2 ani, in functie de pentru ce varianta doriti sa optati (anexati la cerere si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- Mergeti apoi si la Primarie (unde ati depus dosarul pentru CCC1) si completati o cerere pentru trecerea din CCC1 in CCC2 (si aici depuneti o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
Multumesc pentru raspunsuri!

Daca mai prind 2-3 luni de activitate si concediu pre/postnatal cum se calculeaza?
Se va face media tuturor veniturilor realizate in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni.