avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... din nou despre librete de economii C.E.C.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

din nou despre librete de economii C.E.C.

am si eu ca multi altii un libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme si tot nu am inteles ce valoare ar putea avea in momentul de fata: e din anul 1986 si a fost "timbrat" sau "vizat" ultima oara ,deci recalculata dobanda in 92. se pare ca tineau putin cont de inflatie vazand ca din 5000 depusi au devenit 6551. sau sa fie totusi toata suma aceea dobanda?? vreau sa cunosc valoarea acestui libret,si nu accept sa mi se spuna ca nu valoreaza nimic sau ca valoreaza 0,X-(
[
Cel mai recent răspuns: sly_alexa , utilizator 21:53, 2 Noiembrie 2011
Cu 5000 de lei in 86 iti cumparai o dacie, in 2005 iti cumparai o paine. Este vina dvs. ca nu i-ati protejat de inflatie.

Inflatia: [ link extern ]

Bunica mea a avut cateva librete din 2004 pe care si le-a lichidat anul acesta si si-a scos 3456 lei la o suma initiala depusa de 1244 lei
Din pacate nu prea cred ca mai puteti face ceva ... daca ati fi mers anual pentru recalcularea dobanzii poate ca la un moment dat ati fi putut recupera ceva.
Ori daca din 1992 nu ati intreprins nimic, sincer nu cred ca mai puteti recupera ceva.
nu cred sa aibe vreo legatura:mama era depunator:din '86 nu s-a prezentat anual cu libretul:pe urma a mers in '92: si nu au fost probleme.recalcularea intra in automat,ca la toate bancile,sau nu??
in 2004?? suma de 1244??? erau inca "milioanele" si oricum ceva se pare ca a reusit sa obtina,dar nu o lei cum mi s-a spus ieri la banca: si toate acele OUG 156/2007 ,si modificarile din 2008,etc inca nu am reusit sa le citesc pe toate,nu cred ca au fost facute pt ca la banca sa mi se spuna ca valoreaza 0 :-(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inflatie razvan017 razvan017 Cum se calculeaza inflatia la o suma de 8000 de lei din anul 1987??? (vezi toată discuția)
Librete cec cu dobanda si castiguri autoturisme... mihai63 mihai63 Am gasit printre actele vechi ale parintilor mei niste librete cu dobanda si castiguri in autoturisme (cu limita de suma minim 5000 lei), emise intre anii 1972 ... (vezi toată discuția)
Cec livret de economii Mihaelaanton Mihaelaanton Mama mea detine niste livrete de economii de la CEC, cu sume importante pe ele. Sunt depozite, unul in valoare de 500000 lei, sunt si din acelea de 5000 lei cu ... (vezi toată discuția)