avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot cumpara un teren daca unul din proprietari ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot cumpara un teren daca unul din proprietari este decedat?

Buna ziua
Vreau sa cumpar jumatate din terenul unde locuieste bunica mea, cu acordul ei. Terenul este pe numele ei si numele bunicului decedat.Ea are doi copii mama si un baiat.
Mama este de acord sa-mi vanda mie.
Pentru a-mi putea vinde trebuie acordul fratelui mamei?
Cum se procedeaza?
Ce acte sunt necesare pentru a cumpara terenul?
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 17:23, 23 Septembrie 2008
da, din ca descrieti are dreptul deja si fratele mamei dvs. prin tatal sau.
va trebuie acordul fratelui mamei.
adresati-va notarului sa va spuna pasii ce trebuiesc urmati, el va incheia actul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se poate face daca o persoana vrea sa vada un teren dar nu se poate prezenta la notar? 229759 229759 Buna ziua Vreau sa cumpar jumatate din terenul unde locuieste bunica mea, cu acordul ei. Terenul este pe numele ei si numele bunicului decedat.Ea are doi ... (vezi toată discuția)
Intrebare mostenire tata decedat andrei0901 andrei0901 Salut Am dreptul la o mostenire dupa tata si vreau sa aflu pasii urmati pt a intra in posesia ei si cotele care imi revin mie in urma decesului tatalui meu ... (vezi toată discuția)
Teren vândut pe baza coincidenței de nume al unui moștenitor cu cel al cu tatălui său (fără a se dezbate succesiunea): ce probleme ar putea apărea? georgica107 georgica107 Va supun atentiei urmatoarea posibila situatie: intr-o familie avem tata si doi fii, unul din fii cu acelasi nume si prenume cu tatal. In 2005, tatal moare, ... (vezi toată discuția)