Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot cumpara un teren daca unul din proprietari ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot cumpara un teren daca unul din proprietari este decedat?

Buna ziua
Vreau sa cumpar jumatate din terenul unde locuieste bunica mea, cu acordul ei. Terenul este pe numele ei si numele bunicului decedat.Ea are doi copii mama si un baiat.
Mama este de acord sa-mi vanda mie.
Pentru a-mi putea vinde trebuie acordul fratelui mamei?
Cum se procedeaza?
Ce acte sunt necesare pentru a cumpara terenul?
da, din ca descrieti are dreptul deja si fratele mamei dvs. prin tatal sau.
va trebuie acordul fratelui mamei.
adresati-va notarului sa va spuna pasii ce trebuiesc urmati, el va incheia actul.