Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primesc indemnizatie de somaj daca am intrerupere?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primesc indemnizatie de somaj daca am intrerupere?

Buna ziua,
Primesc indemnizatie somaj daca am interupere de 5 zile in cartea de munca in ultimele 24 luni? Mentionez ca am contract pe perioada determinata.
Va multumesc!
Nu cred ca 5 zile pot fi un impediment....trebuie să aveţi o adeverinţă de lucru de 12 luni de la societatea la care aţi activat ultima oară
1. - In cele 24 de luni anterioare datei de inregistrare la Agentia de Somaj trebuie sa aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
2. Cele 12 luni din adeverinta pot fi alese incat sa fie luni complete.