Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna seara! Daca in ultimele 12 luni am avut 2 luni (neconsecutive) concediu fara plata mai pot beneficia de indemnizatia de somaj?
Buna dimineata,

Pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 premergatoare datei de inregistrare a cererii la AJOFM.
1. Cand se completeaza adeverinta pentru somaj (Anexa 26) din cele 24 de luni eligibile se aleg 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.