Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... aj somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

aj somaj

buna ziua,am lucrat cu contract pe perioada determinata am ramas insarcinata si mi-a platit casa de asigurari prenatalul si postnatalul.Intrebarea mea este daca am dreptul la aj de somaj si daca da ,cine imi completeaza anexele14(sau anexa 26),si cand pot sa depun dosarul daca copilul face 2 ani in octombrie?
Care este data de incetare a c.i.m.?
buna ziua,data de incetare a contractului este 12 iunie,de la 1 aprilie am fost in risc maternal dat de firma
In acest caz, aveti la dispozitie 12 luni pentru a va depune actele la AJOFM incepand cu data de 12 iunie 2015.

Depasirea acestui termen implica faptul ca nu veti mai putea beneficia de somaj.

Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
art.38
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
a) încetării raporturilor de muncă;

(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.

(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.

(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi.
1. Adeverinta de venituri (Anexa 26) este completata de fostul dvs. angajator.

2. - Veti beneficia de indemnizatie de somaj daca in cel 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Perioadele de concedii medicale nu sunt stagii de cotizare la somaj.
In cazul in care nu mai exista angajatorul adeverinta se elibereaza de catre lichidatorul sau administratorul judiciar.