Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua.
Va rog, daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu procedura prin care se poate lua indemnizatia de somer pentru un caz concret.
Sotul meu a lucrat intr-o firma cu capital majoritar german. Incepand cu luna iunie 2012 firma a fost suspendata iar sotul meu nu a reusit sa se inscrie pentru ajutorul de somaj. Firma a functionat timp de 6 ani. In momentul in care s-a prezentat la somaj i s-a cerut adeverinta de la angajatorul anterior din care sa rezulte ca acesta a platit asigurarile de somaj, etc. Angajatorul anterior nici macar nu mai are firma. Este ok sa fie respinsa cererea de indemnizatie de somaj pentru acest motiv, cu toate ca sotul meu a cotizat constant din salariu de aprox. 20 de ani?
Daca nu, va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum sa procedeze.

Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
1. Sotul dvs. a cotizat la somaj timjp de 20 de ani dar pentru a beneficia acum de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba 12 luni stagiu de cotuizare la somaj.

2. Pentru a dovedi veniturile pe aceste 12 luni trebuie sa prezinte adeverinta tip (Anexa 26), eliberata de angajator.

3. Incercati sa dati de administrator sau de contabil, arhiva trebuie sa fie undeva.
Multumesc pentru raspuns, dar mai am o nelamurire.
Anexa 26 ar trebui sa contina veniturile lui pe ultmii 6 ani ( cat a lucrat la firma germana )+ 12 luni inainte?

Imi cer scuze pentru insistenata si va multumesc inca o data pentru timpul acordat.
1. In Anexa 26 se inscriu numai 12 luni de obtinere de venituri si cotizare la somaj din cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj.

2. Cele 12 luni din adeverinta nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Stiu ca poate sunt pisaloaga, dar va mai intreb inca o data poate si datorita cererilor celor de la ajofm.
Anexa 26 trebuie completata doar de catre ultimul angajator ( cel la care a lucrat fara intrerupere 6 ani) sau mai este necesara inca o anexa 26 de la angajatorul anterior?
Stagiul de cotizare se poate stabili dupa carnetul de munca sau se completeaza alte anexe?

Va multumesc inca o data pentru rabdare si intelegere.
1. Daca la ultimul angajator nu are cele 12 luni stagiu de cotizare la somaj necesare atunci pentru restul de luni mai cere o adeverinta de la celalalt angajator.

2. Stagiul de cotizare se stabileste dupa carnetul de munca sau/si dupa adeverintele de vechime.