Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... eroare in certificatul de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

eroare in certificatul de mostenitor

In certificatul de mostenitor al sotului s-a strecurat o greseala pe care am observat-o abia acum, dupa mai multi ani.

Intrucat documentul depus la dosarul succesoral, o sentinta judecatoreasca pentru eliberarea titlului de proprietate al unui teren, era aproape ilizibil (batut la masina!), mentiunea din masa succesorala a fost facuta gresit de catre notar. Este si greseala sotului ca nu a observat, dar sentinta era aproape imposibil de descifrat. Oricum suprafata terenului este nesemnificativa (2800 mp).

Intre timp, a sosit si Titlul de proprietate, in care se poate vedea suprafata corecta.

Ce se poate face pentru a rectifica aceasta eroare cu cheltuieli minime, pentru ca nu merita altfel, sa fie totul legal in cazul in care sotul va vrea sa doneze pamantul unei rude. Mentionez ca sotul este unicul mostenitor.

Se poate face donatie doar cu titlul de proprietate si fara intabulare?
nu va putea dispune in nici un fel de toata suprafata daca nu este in acte, adica in cartea funciara.....eu zic ca notarul ar trebui sa va faca o rectificare fara prea multe cheltuieli....
Rectificarea o poate face numai notarul care a eliberat certificatul de mostenitor. Aceasta nu va va costa nimic. ;)
cora2006 a scris:

Rectificarea o poate face numai notarul care a eliberat certificatul de mostenitor. Aceasta nu va va costa nimic. ;)

Asta ar fi chiar cea mai buna varianta:), dar imi puteti spune baza legala?
Art. 54 din Legea nr. 36/1995 republicata.
Eu nu vorbesc din auzite! ;)
Sunt sigura de asta. Imi cer scuze ca nu m-am exprimat chiar corect. Ma interesa baza legala pentru efectuarea acestui serviciu in mod gratuit de catre notar. Mai ales ca am sunat intre timp, si mi s-a spus ca aceasta costa. Ma gandesc ca se considera ca un supliment la succesiune, cu toate ca sotul vrea doar rectificarea punctului 4 din masa succesorala, pe baza unor noi documente aparute, care nu existau la data dezbaterii succesiunii sau existau, dar sub o forma defictara.

Ah! Nu cumva e vorba de art 53?
dariad, utilizator