Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal

Buna Ziua . Fratele meu a avut un accident cu masina firmei , la acrosat un tir si la trimis pe contrasens izbinduse de un cap de pod , tirul nu a oprit si a continuat drumul . La fata locului a venit politia si a intocmit un PV cu avertisment . Intrebarea mea este daca are vreun sens sa contestam PV in vederea anularu lui .Patronul firme nu are casco si vrea bani pe masina ce sanse are de asi recupera bani pe masina .Va multumesc .
daca nu are casco atunci pv trebuie sa indice ca si vinovat TIR si sa isi recupereze paguba in baza RCA acestuia. nu conteaza sanctiunea aplicata prin pv ci stabilirea culpei ceea ce va activa politia RCA.
Daca politia nu se implica in gasirea celuilalt participant la trafic sunt slabe sanse. Incercati sa va adresati Fondului de Protectie al Victimelor Strazii dar va trebuie un martor care sa confirme spusele dv.