Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie intocmire revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie intocmire revisal

ptr. intocmire revisal poare fi numita si o persoana care nu este angajata in firma?
decizia tb. inregistrata la itm?
Pentru completarea si transmiterea in Revisal se poate numi numai o persoana cu acre angajatorul are incheiat un raport de munca ... decizia nu se inregistreaza la ITM ... acest serviciu poate fi externalizat.
Angajatorul are 2 variante
1. incheie un contract de prestati servicii cu prestatori inregistrati la ITM
2.deleaga o persoana angajata la firma
Ambele se inregistreaza la ITM
HG 500/2011 PRIVIND REGISTRUL GENERAL DE EVIDENTA A SALARIATILOR
si daca soc. are un singur angajat , si revisalul il face cineva care n-are legatura cu firma , atunci cum se procedeaza( si nu intra in discutie un contract cu vreo firma deaoarece angajatul lucreaza de f. multi ani , si va lucra tot multi ani si nu se pune problema de a angaja pe altcineva; de cand a aparut revisalul nu s-a operat nimic altceva in revisal pana nu a aparut noua varianta, asa ca ce rost are sa faci contract cu o firma)
am inteles ca decizia interna nu se inregistreaza la itm
carmen_danciu a scris:

Angajatorul are 2 variante
1. incheie un contract de prestati servicii cu prestatori inregistrati la ITM
2.deleaga o persoana angajata la firma
Ambele se inregistreaza la ITM
HG 500/2011 PRIVIND REGISTRUL GENERAL DE EVIDENTA A SALARIATILOR

Cred ca ti interpretat eronat HG nr.500/2011 cu privire la depunerea deciziei interne pentru persoanele desemnate de catre angajator sa completeze revisalul ... unde este prevederea aceasta in cuprinsul Hg nr.500/2011?

Se depune numai in cazul in care serviciul este externalizat ...

@ BICOS
De ce nu se poate incheia un c.i.m. cu timp partial de o ora/zi pentru persoana respectiva ? .. revisal-ul se foloseste din 2007 ... si nu din 2011.