Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cu avocat in divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cu avocat in divort

Am o intrebare: daca initiez un divort, cine dintre parti si in ce conditii primeste avocat din oficiu?
Partea care formuleaza cerere de ajutor public judiciar si dovedeste ca nu are suficiente venituri pentru angajarea unui avocat.
Nimeni nu primeste la divort avocat din oficiu. Puteti sa va angajati avocat.
Daca aveti venituri mici sau deloc, puteti face la instanta cerere de ajutor public judiciar.
Alimanescu George a scris:

Partea care formuleaza cerere de ajutor public judiciar si dovedeste ca nu are suficiente venituri pentru angajarea unui avocat.

Ce inseamna venituri mici? O persoana cu un salariu de 1000 ron poate sa ceara un avocat din oficiu?
Va reproduc mai jos dispozitiile art.8 din OUG nr.51/2008, privind ajutorul public judiciar :
Art. 8

(1) Beneficiază de ajutor public judiciar în formele prevăzute la art. 6 persoanele al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 500 lei. În acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avansează în întregime de către stat.

(2) Dacă venitul mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 800 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avansează de către stat în proporţie de 50%.

(3) Ajutorul public judiciar se poate acorda şi în alte situaţii, proporţional cu nevoile solicitantului, în cazul în care costurile certe sau estimate ale procesului sunt de natură să îi limiteze accesul efectiv la justiţie, inclusiv din cauza diferenţelor de cost al vieţii dintre statul membru în care acesta îşi are domiciliul sau reşedinţa obişnuită şi cel din România.

Membri de familie, in sensul OUG nr.51/2008 sunt : soţul/soţia (nu e cazul in situatia unui proces de divort), copiii sau alţi descendenţi în linie dreaptă, persoana care are domiciliul ori reşedinţa comună şi gospodăreşte împreună cu solicitantul, copiii sau alţi descendenţi în linie dreaptă ai acesteia.
Alimanescu George a scris:

Va reproduc mai jos dispozitiile art.8 din OUG nr.51/2008, privind ajutorul public judiciar :
Art. 8

(1) Beneficiază de ajutor public judiciar în formele prevăzute la art. 6 persoanele al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 500 lei. În acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avansează în întregime de către stat.

(2) Dacă venitul mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 800 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avansează de către stat în proporţie de 50%.

(3) Ajutorul public judiciar se poate acorda şi în alte situaţii, proporţional cu nevoile solicitantului, în cazul în care costurile certe sau estimate ale procesului sunt de natură să îi limiteze accesul efectiv la justiţie, inclusiv din cauza diferenţelor de cost al vieţii dintre statul membru în care acesta îşi are domiciliul sau reşedinţa obişnuită şi cel din România.

Membri de familie, in sensul OUG nr.51/2008 sunt : soţul/soţia (nu e cazul in situatia unui proces de divort), copiii sau alţi descendenţi în linie dreaptă, persoana care are domiciliul ori reşedinţa comună şi gospodăreşte împreună cu solicitantul, copiii sau alţi descendenţi în linie dreaptă ai acesteia.

Pai daca ambii soti au venituri, si exista doi copii, cum se calculeaza venitul fiecarei parti in cazul divortului? Copiii in partea cui sunt trecuti pentru a face o medie?