Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat/Copie act mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat/Copie act mostenire

Buna ziua.
Fratele bunicului meu a trait in Michigan. In 1949 a semnat un act prin care lasa averea din Romania bunicului meu. Actul original s-a "pierdut", si acum noi avem doar o copie modificata a actului original, copie care ne-ar exclude din testament. Cum as putea obtine de la notariatul din Michigan o copie a actului original? Multumesac mult.
1949? Notariatul din SUA este extrem de diferit de cel din Romania, atat ca importanta cat si ca stabilitate. Legislatia difera de la stat la stat. Va trebui sa intrebati un avocat sau notar din SUA daca se pastreaza un exemplar dupa testamente in arhive.