avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema cu actele de proprietate: pentru dezbaterea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema cu actele de proprietate: pentru dezbaterea succesiunii, intabulare voi avea nevoie de titlul de proprietate teren in original sau in copie legalizata?

As avea si eu o intrebare. Bunica mea este propriuetara in indiviziune pe un teren agricol, cf legii 18, si detine o copie legalizata de pe acest titlu de prorpetae. Titlul original se gaseste la o ruda, care refuza sa nu-l puhna la dispozitie pentru a face alte copii. Cum pot proceda in aceasta situatie?
- pot obliga ruda respectiva sa ne pouna actul la dispozitioe ?
- pot obtine un duplicat de la autoritati, in conditiile in care originalul totusi exista, dar nu imi este accesibil ?
- daca bunica mea va deceda si folosesc singura copie legalizata pentru succesiune (stiu ca se lasa la notariat), ulterior ma pot folosi excclusiv de certificatul de mostenitor, ca act unic de proprietate, in cazul in care vreau sa intabulez terenul, sa il vand, etc, deci certificatul de mostenitor imi va fi suficient, fara titlu de proprietate ?
Va multumesc foarte mult daca ma puteti lamuri.
Daca este in indiviziune,pe cale de consecinta mai exista o persoana cu drept asupra terenului
Situatia se va lamuri dupa iesirea din indiviziune astfel incat fiecare persoana sa detina cota bine definita
Ulterior decesului bunicii dvs,in baza documentelor care sa ateste dreptul de proprietatea supra terenului,mostenitorii de drept ai bunicii ,vor putea dezbate succesiunea
In urma dezbaterii masei succesorale,mostenitorii bunicii vor intra in posesia documentelor notariale care vor contine precizari referitoare la bunurile si cotele mostenite
Multumesc, dar eu am intrebat altceva, am npus niste intrebari precise.
Mentionez ca mai exista incam 6 proprietari pe acel teren in afara de bunica mea, iar titlul original este la unul dintre ei.
Eu sunt unicul mostenitor al bunicii mele.
As riuga foarte mult, daca se poate sa mi se raspunda exact la ce am intrebat.
Pentru ca dvs sa deveniti titluar al dreptului de proprietate asupra terenului,trebuie mai intai a se face iesirea din indiviziune ,avand in vedere ca precizati ca terenul apartine incam 6 proprietari
Intai trebuie sa se cunoasca cu precizie suprafata de teren care revine bunicii dvs ,din intreg totalul de teren detinut de toti coproprietarii
Poate nu m-am exprimat eu destul de clar. Intrebarea mea - sau intrebariole mele - erau legate de actele in sine, de faptul ca nu am titlul original de proprietate, ceea ce va reprezenta o problema pentru: succesiune, apoi iesire din indiviziune, vanzare. Si intrebam treci chestii: cum il pot obliga pe cel care detine titlul original sa imi puna la dispozitie copii legalizate, apoi daca pot solicita autoritatilor un duplicat (cred ca nu) si in fine, cea mai importanta intrebare: daca certificatul de mostenitor tine loc de act de proprietate, adica daca pe urma pot face toate manevrele pe care le doresc (iesire din indiviziune, cadastru,l intabulare, vanzare) avand ca act doar certificatul de mostenitor, fara titlul de proprietate, deoarece nu detimn decat una bucata copie legalizata si aceasta va ramane la notariat in momentul in care fac succesiunea. Astept si alte pareri. multuemsc.
pe copia legalizata a titlului de proprietate in posesia careia sunteti gasiti informatiile necesare despre notarul care a legalizat acea copie.
mergeti cu bunica la notarul cu pricina si cereti copii legalizate din arhiva acestuia, cate doriti dvs, evident contra cost.
copiile furnizate de notar in acest mod trebuie sa contina asa numita "incheiere de legalizare de copie de pe exemplarul din arhiva".
actele eliberate au valoare de original.
la notariat nu se lasa "definiv" nici un act de proprietate in original sau copie legalizata.

Alte discuții în legătură

Titlu proprietate bella_y bella_y Buna ziua! Va scriu si eu cu o problema.Mama mea este mostenitoarea unui teren impreuna cu un nepot pe un titlu de proprietate lasat de bunica mea adica mama ... (vezi toată discuția)
Obtinere duplicat certificat mostenitor adina_miu adina_miu Buna ziua, daca pot obtine duplicate dupa cerificatele de mostenitor al bunicilor, desi mai exista cate un original la matusa mea. In ambele certificate ... (vezi toată discuția)
Mostenire terenuri - modificare titlu de proprietete? adina_miu adina_miu Buna ziua, am mostenit cota de 1/2 din niste terenuri de la bunica mea. Cealalta cota de 1/2 l-a mostenit matusa mea. Am trecut terenurile pe rol si sunt in ... (vezi toată discuția)