Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuzul de a semna fisa postului si actul aditional la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuzul de a semna fisa postului si actul aditional la contractul individual de munca

Am nevoie de un sfat urgent. Un coleg in urma restructurarii societatii a fost schimbat dintr-o functie in alta pastrand acelasi salariu. Cand a primit decizia prin care a fost schimbat dintr-o functie in alta acesta si-a luat concediul medical. A revenit din concediu medical si refuza sa semneze actul aditional si fisa postului pentru noua functie . Ce este de facut in acest caz? Are posibilitatea de a refuza semnarea fisei postului in continuare?
Refuzul salariatului de a semna fisa postului constituie o abatere disciplinara, dar nu una suficienta pentru a se dispune în temeiul sau masura disciplinara a desfacerii contractului de
munca. De asemenea, se poate decide concedierea disciplinara a acestuia, in conditiile prevazute de lege ...

Nesemnarea actului aditionale inseamna ca acesta nu-si poate produce efectele juridice pentru care se vrea incheiat ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
In acest caz ce este de facut. Mentionez ca aluat la cunostinta si a semnat cu obiectiuni decizia de schimbare din functie amenintand ca o va contesta in instanta. Cum ttrebuie procedat in continuare. Se primeste la munca daca nu semneaza actul aditional. Ce se poate intampla daca nu i se mai da voie sa semneze condica de prezenta?
1. Decizia de modificare a functiei o poate contesta in 45 de zile de la data comunicarii acesteia .. adica de la data luarii la cunostinta.

2. Daca i s-a facut decizie de modificare a functiei , pentru ce trebuie sa mai semneze si act aditional? ....

3. Neprimirea la munca si interzicerea de a semna condica de munca suna a abuzuri din partea angajatorului , care pot fi sanctionate in cazul unui eventual litigiu sau a unei sesizari la institutiile de control din domeniul relatiilor de munca.