avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu pot intra pe terenul meu / fostul proprietar nu ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu pot intra pe terenul meu / fostul proprietar nu ma lasa

1. Am cumparat 1100 mp teren intravilan in bacau acum 2 saptamani de la un nene ''nepot'' care avea o procura notariala in vederea vanzarii explicite a terenului din partea proprietarului la ce pret considera. avea absolut si toate actele aferente> act de proprietate total teren dobandit prin uzucapiune din 1998, act de dezmembrare teren din care rezulta bucata cumparata de 1100 mp si noua schita cadastrala a terenului.
2. Am fost si am vazut terenul si am masurat cam de unde pana unde si atunci pe teren era si proprietarul , pe care l-am luat la intrebari referitor ca daca el este acasa atunci de ce se face vanzarea cu procura? la care ca raspuns el mi-a motivat ca fii lui nu trebuie sa afle ca el a incasat bani si ca el ia dat terenul nepotului prin procura fiindca era dreptul lui la mostenire ..... si sa faca bors cu el....
3. Mosul proprietar a fost dus la cererea mea si la medicul legist ca sa aibe certificat sa nu acuze cineva ca era nebun. Consultandu-ma cu un avocat mi-a spus sa cer si o chitanta descarcatoare precum ca mosul si-a primit banii de la nepot. aceasta chitanta este pe 12.000 e, antedatata fata de actul meu de vanzare cumparare cu o sapt inainte, si facuta si cu un martor cu serie buletin.
4. am facut un precontract cu valoare de 13500 din care ca avans i-am dat 1200 e. restul la definitivarea actelor notariale. deci trebuia sa-i mai dau 12.300.
5. am facut vanzarea cu pret in act de 12.000 e , cu verificare de procura si extras de carte funciara scoase in ultimul minut ca sa ma asigur ca nu iau vre-o teapa.banii cash i-am dat si numarat in fata notarului, dar fara alti martori.
6. la 1 zi dupa semnarea vanzarii la notariat vine mosu la notariat si incepe sa se planga ca el nu a primit nici un ban si a pierdut si terenul. hopa...
notarul ma suna si ma chiama la el unde eu fug f repede. il gasesc pe mos care abia mai respira si imi spune ca el nu a primit banii... il intreb care bani? si imi spune tot filmul ca ala de fapt nu era nepot si ca i-a promis pe teren un pret de 40.000 e si ca el asa a fost invatat de acel ''nepot'' sa spuna si sa faca procura ...etc... si ca el de unde il ia pe dl. nepotu? eu sun si eu pe nr de contact care le aveam de la nepot si bineinteles ca telefoane inchise... nepotu disparut. M-am consultat cu notarul si l-am trimis pe mos la politie.
7. Peste 4 zile ma duc cu proiectant pe teren si hopa apare mosu cu un fiu cu parii in mana si incepe sa ma injure si sa ma impinga afara de pe teren ca el asa a fost invatat de avocatul lui sa faca si ca mi-a depus la procuratura plangere ca eu as fi parte la aceasta excrocherie. Si ca el ma omoara daca ma mai prinde pe acolo.
Tin sa mentionez ca casa mosului e in continuarea terenului meu dar cu acces din alta stada. Eu am accesul prin partea opusa lui pe alta stada. Din lotul mare s-a facut divizarea si fiecare parte a ramas cu 1100 mp.
Tin a mentiona ca am trecut in act la cererea nepotului ca mosu are drept la culesul recoltei de pe terenul vandut 1 luna calendaristica.
8. Ce pot face legal ca sa intru pe teren?
Ce pot face ca sa ai fac gard ca mosu sa nu mai intre pe teren ?
Ce implica plangerea lui facuta la parchet asupra mea ?
Ar putea duce la anularea vanzarii si eu sa raman cel pagubit ?
Unde sa ma duc ? politie ? avocat ? executor ? spuneti-mi pasii va rog !!!
Va rog ajutati-ma fiindca nu mai pot dormi noaptea si cred ca neamurile mosului ma urmaresc si pe strada. Am 2 copii si vreau sa imi traiesc viata linistit.#-o

Alte discuții în legătură

Ajutor ! cum intru pe terenul meu ? maxx33 maxx33 1. Am cumparat 1100 mp teren intravilan acum 2 saptamani de la un nene ''nepot'' care avea o procura notariala in vederea vanzarii explicite a terenului din ... (vezi toată discuția)
Atacare in anulare act notarial / actiune dol ? maxx33 maxx33 buna ziua -am cumparat un teren acum 1 luna -cumpararea s-a facut pe baza unei procuri pt vanzare . toate actele ok. -terenul a fost divizat acum 1 an si ... (vezi toată discuția)
Tulburare posesie ? ajutor va rog !!!! maxx33 maxx33 - acum 2 saptamani am cumparat un teren pe baza de procura. - totul ok , am facut actele notariale, l-am intabulat, verificat procura, pus pe rol, etc. - ... (vezi toată discuția)