Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare carte de identitate

buna seara
ce acte sunt necesare pt elib de carte de identitate in urma divortului si implicit in schimbarea numelui dar si schimbarea
mentionez ca imi voi schimba si adresa
multumesc
Hotararea judecatoreasca cu mentiunea ramasa definitiva si irevocabila, pentru nume, iar pentru schimbarea domiciliului actul de proprietate al imobilului, contract de inchiriere sau declaratie de luare in spatiu
Certif dvs.de nastere, de casatorie, sentinta de divort cu mentiunea ramas definitiv si irevocabil, contractul pe casa, prezenta proprietarului daca nu sunteti dvs.proprietarul locuintei sau declaratie notariala a acestuia ca va primeste in spatiu, cerif de nastere pentru copii(daca aveti)pana la 14 ani, taxa timbru de 4 lei si taxa de 7 lei, contravaloarea cartii de identitate. Toate actele trebuie sa le aveti la dvs in original si copie xerox. La motivul schimbarii cartii de identitate veti mentiona schimbare nume in urma divortului+schimbarea domiciliului.
Fara certificat de casatorie daca sunteti divortata, iar certificatele copiilor sub 14 ani doar daca v-au fost incredintati dvs. in urma divortului.