Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Codurile CAEN se cumuleaza la norma de venit?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Codurile CAEN se cumuleaza la norma de venit?

Buna ziua,

as dori sa stiu urmatoare informatii,
pot sa imi aleg mai multe coduri CAEN? si daca da in cazul in care aleg impozitarea la norma de venit se cumuleaza sumele pentru fiecare cod CAEN ales?
Ex: voi presta servicii in IT si as dori sa aleg codurile: 6201, 6202, 6311

Multumesc anticipat
Da, de la 1 Ianuarie 2011 normele de venit se cumuleaza. In cazul asta ai avea 3x Norma(avand in vedere ca aceste 3 coduri au 99% acelasi nivel al normei). Ramine de vazut daca de la 1 Ianuarie 2012 o sa mai fie norma de venit pentru serviciile informatice. Citeste ce anume poti face cu fiecare cod CAEN, vezi daca chiar iti trebuie toate 3...Cu 6201 poti sa bagi cod in ce vrei tu

6201 Activităţi de realizare a software-ului la comandă (software orientat client)
Această clasă include activităţile de scriere (programare), modificare, testare şi asistenţă privind produsele software. Este asemenea inclusă scrierea de programe urmând indicaţiile utilizatorilor (programe orientate pe client).
Această clasă include:
-proiectarea structurii şi conţinutului şi/sau scrierea codului de calculator necesar pentru a crea şi implementa:
-sisteme software
-aplicaţii software
-baze de date
-pagini web
-adaptarea software-ului potrivit cerinţelor specifice, adică modificarea şi configurarea unei aplicaţii existente
astfel încât devine compatibilă şi funcţională, potrivit mediului sistemului informatic al clientului

Această clasă exclude:
-publicarea pachetelor de programe, vezi 5829
-transpunerea sau adaptarea software-ului nespecializat pentru o anumită piaţă, pe cont propriu, vezi 5829
-planificarea şi proiectarea sistemelor de calcul electronic ce integrează echipament, software şi tehnologii de comunicaţii, chiar dacă software-ul furnizat este o componentă integrantă, vezi 6202