Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru modificat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru modificat

Buna ziua,
In anul 2005 am cumparat un teren intravilan in com Pantelimon iar in cadastru (fisa corpului de prorietate) imi apare ca terenul meu este marginit pe una din laturi de un drum comunal. Anul acesta am vrut sa vand terenul si am facut masuratori topografice cu o firma din Bucuresti ( nu cu cadastristul din Pantelimon) si terenul meu a inghitit drumul comunal, fiind acum vecin cu padurea, suferind o translatie dubioasa. Am fost la primarie si primarul mi-a spus ca trebuie sa rezolv problema cu cadastristul comunei. Intrebare mea este ce trebuie sa fac acum: sa merg la oficiu de cadastru Ilfov sau sa ma judec cu primaria sau cadastristul (care mai are procese pe rol)? Dupa parerea mea cadastristul a facut mari magari si nu stiu cum sa rezolv problema mai repede (clientul asteapta si eu sunt presat cu banii).

probema este ca din 2006 sistemul de masuratori cadastrale s-a modificat. Sitemul este STEREO 70 SI PERMITE VERIFICAREA LUCRARILOR CADASTRALE PE ORTOFOTOPLAN. IN SITUATIA PRECIZATA ESTE VORBA DESPRE SUPRAPUNERE DE TERENURI MOTIVATA FIE DE ERORILE MASURATORILOR ANTERIOARE SAU DE SCHIMBAREA PLANURILOR PARCELARE DE CATRE PRIMARII
CAUZA TREBUIE CAUTATA IN AMBELE SITUATII DAR TIND SA CRED CA ESTE VORBA DE O SCHIMBARE A PLANURILOR PARCELARE DE CATRE PRIMARIE