Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransarea de la reteaua de termoficare a orasului-o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransarea de la reteaua de termoficare a orasului-o ilegalitate?

Buna ziua!Sunt proprietar al unui apartament cu 2 camere din Timisoara.In luna iulie 2011 am facut la o persoana autorizata un proiect de debransare de la reteaua termica ,urmand toti pasii legali,avand semnaturile cu acordul vecinilor,a administratorului,a presedintelui de bloc si am depus dosarul complet la Colterm.Dupa cateva zile ne-a venit raspunsul nefavorabil.In urma acestui raspuns administaratia noastra nu doreste sa ne faca scazamantul de la plata intetinerii(mentionez ca restul cheltuielilor de bloc suntem dispusi sa le platim,partile comune, apa calda si rece).Blocul nostru are doua scari si nici un locatar nu are centala pe gaz sau curent(nu avem ceas individual ptr.gaz).In luna august noi ne-am blindat caloriferele si am ales o instalatie pe curent.Din motive financiare,si mai mult decat atat pentru faptul ca noi nu mai beneficiem de caldura de la reteaua orasului nu vom putea plati in totalitate factura lunara,ceea ce va duce la restante mari.Va rog sa-mi spuneti ce ar fii de facut si daca se va ajunge in instanta daca avem vreo sansa de castig.Va multumesc
Beneficiati sau nu de incalzire de la reteaua orasului ? Care a fost motivul pentru care nu s-a aprobat debransarea ? Aveti restante ca si asociatie ?
Nu MAI beneficiem de caldura,fiindca in luna august am blindat caloriferele.Motivul pentru care nu s-a aprobat debransarea cred ca este faptul ca in anul 2007 s-a dat o HCL care spune ca trebuie sa fie un procent mai mare de 50% de proprietari care se debranseaza.Ca si asociatie nu cunosc,daca ar fii cu datorii sau nu,iar personal ,noi nu avem restante
Daca nu sunteti debransat legal sunteti bun da plata la caldura. Care au fost motivele dvs. sa va debransati,este prea scumpa caldura ? daca aveti venituri mici beneficiati de subventie,si nici curentul nu e gratis banuiesc ca totusi consumati ceva
elenazan, utilizator
Pe langa motivul financiar,da,ar mai fii si faptul ca nu-mi convine sa platesc si primavara caldura,cand afara sunt 20 grade,stau cu geamul deschis si caloriferele sunt calde,;asa imi dau drumul la caldura cand vreau eu,sau cand sunt acasa.De subventie nu poate fii vorba,cu toate ca suntem 2 bugetari in familie,avem salarii modeste,normale,dar problema e ca nu-ti prea mai raman bani dupa ce platesti o rata la banca ptr. apartament..Si,sincer mie mi se pare mult 4oo-5oo pe luna in timpul iernii intretinerea.Nici curentul nu e gratis,eu il gasesc accesibil,asta daca sti ce sursa de caldura sa-ti iei.(noi personal am ales plasma termica)
Buna ziua!

Si eu mi-am instalat centrala termica fara sa am acordul furnizorului, dar am acordul asociatiei .Parerea mea ca simplu cetatean este ca nu puteti achita ceva ce nu a-ti consumat.
S-au invatat sa traim ca pe vremea lui Ceausescu la gramada si daca tot e democratie ma incalzesc cu ce vreau si cand vreau.
Mergeti in instanta si eu zic ca o sa castigati.Faceti un proces verbal de blindare la calorifere si sa semneze 2-3 martori de preferat vecini si doua poze , le bagati in plic si cu confirmare de primire la asociatie.
Atunci sa vedem mai va baga la plata, daca da plangere la protectia consumatorului si in instanta.
Ii cereti dvs.in adresa pe care o faceti sa mearga la furnizorul de termoficare sa il instiintezeca nu mai vreti caldura de la el, ca de ce , pentru ca esti prea scump.
Bafta si nu va lasati calcat in picioare de monopolistii si sustinatorii lor.