Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ramanere in tara cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ramanere in tara cu copil minor

Buna ziua,

Sa presupunem urmatoarea situatie: cuplu cu copil minor, locuiesc in tara X din Vestul Europei. Sotia vrea sa se intoarca in Romania, dar sotul nu. Intr-o vacanta pleaca toti trei in tara si sotia ramane cu copilul acolo. Practic nu mai vrea sa permita copilului iesirea din tara.
Ce poate face sotul ? Nu cred ca poate fi considerata rapire, din cate inteleg sotia are dreptul sa nu permita iesirea copilului din tara. Sau ma insel ?

Multumesc
Florin
Sotul nu poate face nimic!!!Si in caz de divort tot in tara ramane copilul pana la incredintare!!!
Multumesc pentru raspuns.
Prin uramare, daca nu cere divort sotul nu poate face nimic. Nu poate reclama rapirea nici la autoritatile din tara straina, nici in Romania.

Daca parintii divorteaza, nu cumva chiar si atunci copilul are nevoie de aprobarea ambilor parinti ca sa iasa din tara ?

Florin
Daca au si cetatenia statului respectiv se poate face ceva( vezi cazul truica) . si asa s-ar putea gasi solutii cu conditia de a se demonstra ca nu este ingrijit bine copilul.
Se poate suplini acordul sotului prin instanta....
1. Indiferent de cetatenia si rezidenta parintilor, daca nu exista nici divort, nici o hotarare judecatoreasca de increditare a copilului, un parinte il poate acuza pe celalalt ca si-a rapit copilul ?

2. Daca se pronunta divortul si instanta incredinteaza copilul tatalui din strainatate, nu cumva tot este nevoie de permisiunea mamei ca copilul sa iasa din Romania ?

Multumesc

Florin