Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar de pensionare

Buna ziua,
Angajatorul este obligat sa depuna dosarul la Casa de Pensii a unui angajat care a primit o decizie asupra capacitatii de munca - fara drept de munca?
Multumesc
Nu, angajatorul nu este obligat sa depuna dosarul.

Legea nr. 263/2010:
ART. 103
(1) Pensia se acordã la cererea persoanei îndreptãţite, a tutorelui sau a curatorului acesteia, a persoanei cãreia i s-a încredinţat sau i s-a dat în plasament copilul minor, dupã caz, depusã personal ori prin mandatar desemnat prin procurã specialã.
(2) Cererea de pensionare, împreunã cu actele prin care se dovedeşte îndeplinirea condiţiilor prevãzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiţii, la casa teritorialã de pensii competentã, în a cãrei razã domiciliazã persoana. Pentru persoanele din domeniul apãrãrii naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale, cererea de pensionare, împreunã cu actele prin care se dovedeşte îndeplinirea condiţiilor prevãzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiţii, la casa de pensii sectorialã competentã, în funcţie de ultimul loc de muncã.