Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere la impozit pe salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere la impozit pe salar

Buna ziua,

poate beneficia de deducere la impozit pe salar un angajat dupa un copil care are peste 18 ani, nu este scolar si nu are nici un fel de venit?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu
Art 56 din Normele de aplicare a Codului Fiscal
Sunt considerate persoane aflate în întreţinere militarii în termen, militarii cu termen redus, studenţii şi elevii militari ai instituţiilor de învăţământ militare şi civile, peste vârsta de 18 ani, dacă veniturile obţinute sunt mai mici sau egale cu 250 lei lunar.
boerica, utilizator
Cei de la finante mi-au raspuns contrariul, dar ei nu fac referire la normele de aplicare a codului fiscal.:)
Cum adica? Contrariu la ce? Fiti explicit: care-i statutul copilului de peste 18 ani?
Copilul are peste 18 ani, nu este student, nu lucreaza, nu are nici un venit. Contrariu la ce a raspuns boerica. Conform normelor de aplicare a art. 56 din codul fiscal eu inteleg ca, copii peste 18 ani se pot trece sub intretinere numai in cazul in care mai sunt studenti ( scolari) si au venituri care nu depasesc 250 de lei.
Astept parerea dvs.
Multumesc.
In acest caz Codul fiscal este explicit:

ART. 56 Deducere personală

[...]

(3) Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 250 lei lunar.

Iar in Normele metodologice avem:

92. În sensul art. 56 alin. (3) din Codul fiscal, în categoria "alt membru de familie aflat în întreţinere" se cuprind rudele contribuabilului şi ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv.

93. După gradul de rudenie rudele se grupează astfel:

- rude de gradul întâi, cum ar fi: părinţi şi copii;

- rude de gradul al doilea, cum ar fi: bunici, nepoţi şi fraţi/surori.

Deci, in cazul dvs. beneficiati de deducere.

Duceti la locul de munca unde aveti functia de baza o cerere in acest sens, dovada rudeniei si o declaratie a persoanei aflate in intretinere ca nu obtine venituri sau o adeverinta de venit din care sa reiasa ca este sub 250 lei.