Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deducere personala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deducere personala

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati :
- pot beneficia de deducere personala copii peste 18 ani care inca urmeaza o forma de invatamant? forma de invatamant trebuie sa fie la zi, este specificat undeva in lege?
-dar copii peste 18 ani care nu mai urmeaza o forma de invatamant, si nu au nici un loc de munca ?

Multumesc anticipat!
Art. 56 Codul fiscal :
5)Copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniţi, ai contribuabilului sunt consideraţi întreţinuţi.

Art.88^1 din normele de aplicare:
94.Sunt considerate persoane aflate în întreţinere militarii în termen, militarii cu termen redus, studenţii şi elevii militari ai instituţiilor de învăţământ militare şi civile, peste vârsta de 18 ani, dacă veniturile obţinute sunt mai mici sau egale cu 2.500.000 lei lunar.
- Beneficiati de deducere suplimentara si pentru copiii cu varsta peste 18 ani
aflati in intretinere si care urmeaza o forma de invatamant - cursuri de zi.
- Pentru persoanele aflate in intretinere care nu urmeaza forme de invatamant de zi
si nu au venituri mai mari de 250 lei, beneficiati de deducere suplimentara.
In ambele cazuri, se vor depune la serviciul salarizare/personal (functie de cum
sunteti organizati) acte doveditoare.
ligadiangeli, utilizator
va multumesc pentru raspuns!

peste varsta de 18 ani, este cumva si o limita ?
Pentru cei care urmeaza o forma de invatamant la zi, pana la implinirea varstei
de 26 de ani.
ligadiangeli a scris:

Pentru cei care urmeaza o forma de invatamant la zi, pana la implinirea varstei
de 26 de ani.

Unde este prevazuta aceasta limita ?