Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Starea bugetara vs Starea natiunii
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Starea bugetara vs Starea natiunii

Joi, revista Capital a publicat un articol despre situatia macro-economica a Romaniei in care se arata ca la nivel de politica economica si bugetara stam aproape cel mai bine din Europa.

Avem 30% din PIB datorie guvernamentală consolidată
Avem un deficit de 6,4% din PIB (adică exact cât media deficitelor din cele 27 de state UE) si in 2011 ar trebui sa fie sub 3% conf. lui Basescu
Avem o inflatie care a coborat vara aceasta pana la 3,5%, aproape de media europeana.
Doar 14.6% din PIB au mers spre subvenții și ajutoare sociale. In Fr. si Ge. au depasit 27%.
Teoretic, pe hartie avem 5,5% din PIB pentru investii, depasiti doar de Polonia cu 5,6%.

Va invit sa comentati.

[ link extern ]
de cele mai multe ori starea bugetara nu se reflecta si in starea de bunastare a unei natiuni... uitati-va la greci.. statul grec este in faliment dar majoritatea grecilor au trait si traiesc in continuare f bine... nu la fel se poate spune si despre noi, romanii.. pana in 1989 nu aveam nici un fel de datorie externa dar intreaga natiune romana era pauperizata de oligarhia comunista.... acum, dupa caderea regimului comunist, avem datorii externe, proiectul bugetului de stat este in prealabil aprobat de organismele bancare internationale ce ne crediteaza si abia dupa aceea intra in dezbatere parlamentara, iar parlamentul ar trebui sa fie vocea natiunii si sa reflecte inclusiv in buget nevoile acesteia, nu dorintele, ideile si experimentele ocultei financiare internationale... din acest motiv bunastarea natiunii este asa cum o stim cu totii... pe acest aspect nu am ce sa mai zic in plus de ceea ce au zis altii inaintea mea si au avut dreptate
Alex_Munteanu a scris:

Joi, revista Capital a publicat un articol despre situatia macro-economica a Romaniei in care se arata ca la nivel de politica economica si bugetara stam aproape cel mai bine din Europa:)).

asta pare chiar cinic... sa-i spui unui bolnav ca are "analizele" formidabil de bune, cele mai bune, de necrezut, extraordinare!:rolleyes:

si el merge (daca mai merge) saracu' pe branci si cu perfuziile (imprumuturile mari si grele) agatate de el...

"medicul" mondial insa, "profesoru'", il vede asa cum e, dupa "tratamentu'" care i l-a facut el insusi, ajutat de "asistentii" (marionete, unu' din ei, vesnic, nemuritor, profesor univ. doctor in economie, academician, "mester" in bani, imprumuturi si politici economice) executanti locali:

Raport FMI: România e cea mai săracă ţară din UE

"România a devenit, oficial, ţara cu cel mai scăzut nivel de trai din Uniunea Europeană, arată statisticile FMI."

... perspective?

"... în viitor, ne vom consolida ultima poziţie în clasament.":stunned:

[ link extern ] /
ContSters228228, utilizator
singurul indice de apreciat in analiza nivelului de trai intr-o societate in ansamblul sau, este dupa mine, IDU (indicele de dezvoltare umana) care exprima radiografia exacta a unei societati si arata locul ocupat de acesta prin raportare la celelalte natiuni.
restul sunt indicatori statistici economici care nu reflecta nivelul de trai, iar cifrele arata ce vrem noi, oamenii sa aratam
stam bine, dar suntem inechitabili in repartizarea avutiei nou create de societate, putini aduna mult in vreme ce marea majoritate nu dispun de venituri suficiente
datorita politicilor salariale, dupa mine, gresite ale statului, care tine multi de bugetari in paine, pentru evitarea conflictelor sociale, si de teama ca pierde si bruma de multinationale care mai operaza in tara nu poate oferi salarii echivalente europene bugetarilor, si care ar deveni reper pentru mediul privat ( observati profitul la hypermarketuri si nivelul salarilor angajatiilor )
cu alte cuvinte lipseste mediul concurential pe tema castigurilor salariale, nu la nivel de manageri ca acolo stam relativ bine, ci la marea masa a angajatiilor, daca statul plateste un functionar pe post de jurist 1000 si privatul ii va da tot 1000 ca nu strica piata cu toate ca profitul iar permite, poate, sa dea triplu.

ca argument ca indicatorii economici sunt irelevanti: unul are 1 milion euro alti 99 nu au nimic pe medie reiese ca cei 100 au cate 10 000 euro, cea ce este evident o minciuna, dar media nu poate fi contrazisa matematic, atata da,si atunci? matematic e bine, dar realitatea nu este un model matematic

avocatPetre a scris:

.. pana in 1989 nu aveam nici un fel de datorie externa dar intreaga natiune romana era pauperizata de oligarhia comunista....

RSR a avut un credit externe de 10.000.000.000 de dolari pe care l-a achitat in intregime in februarie 1989. Marea parte a produselor din Romania se duceau in strainatate pentru a obtine valuta cu care se platea datoria externa. Era o fobie a lui Ceausescu care in 85 a decis sa se plateasca toata datoria externa si sa nu se mai ia credite externe, urmand exemplul Coreei de Nord.

de cele mai multe ori starea bugetara nu se reflecta si in starea de bunastare a unei natiuni... uitati-va la greci.. statul grec este in faliment dar majoritatea grecilor au trait si traiesc in continuare f bine...

Adevarat, dar evaziunea fiscala in Grecia este pricipala problema a lor si ii va afecta pe grecii de rand cu timpul. Grecii au o traditie in falimente, in secolul XIX au avut nu mai putin de 4 falimente iar in secolul XX 2. Calculand, reiese ca aproape 90 de ani din istoria ei moderna a fost in faliment.

Datoria Publica Externa a Romaniei este in acest moment de 17,10 miliarde de euro. Nu foarte mare.
IDU-ul este in acest moment relativ atata vreme cat nu stim la cati se imparte. Actualele statistici se fac pentru o populatie de 22 de milioane, dupa recensamant vom romane 16 milioane + 3 milioane la munca in strainatate. Vom parea mai bogati in 2012 decat in 2011 doar pentru ca suntem mai putini.

Conform „Human Development Indicators” ne pozitionam pe locul 50 din 187. Bulgaria este pe locul 55.

Ce masuri de crestere economica credeti ca ar trebui sa adopte guvernul?

Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

Ce masuri de crestere economica credeti ca ar trebui sa adopte guvernul?

luati (cautati) de curiozitate cateva "expuneri de motive" ale ordonantelor, hotararilor emise de acest guvern in ultimii 2-3 ani...

o sa vedeti (gasiti) ca el tot ce face, face "la recomandarea...", "avand in vedere cerinta...", "avand in vedere directiva...", "luand in considerare conditionarea... pentru o noua transa de imprumut"... etc, etc...

e de necrezut! pare (si este) un guvern fara nicio idee proprie.

nu (nu poate) "adopta" ceva decat din "motivele expuse" mai sus.