avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe vamale pentru motociclete import canada
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe vamale pentru motociclete import canada

cat costa taxa vamala pentru o motocicleta din 1989 de 1200cc import canada?
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 20:24, 5 Noiembrie 2011
Taxa vamala este de 6% + TVA
In primul rand trebuie stiut regimul vamal cu Canada, daca beneficiaza sau nu de taxe vamale preferentiale. Apoi trebuie cunoscuta valoarea in vama (cred ca este la pozitia :
8711 : Motociclete (inclusiv mopede) si biciclete, triciclete sau similare, echipate cu pedale si cu motor auxiliar, cu sau fara atas; atase:
87115000 : Cu motor cu combustie interna cu piston alternativ cu o capacitate cilindrica peste 800 cm3)
si daca este un produs accizabil (cred ca 6% este acciza), aplicabila la valoarea in vama + comision vamal (0,5% din Vv) + taxa vamala, iar la toate acestea se adauga TVA.
Cred ca este bine sa solicitati amanunte ANV oficial. Din cate stiu eu taxa vamala pt autovehicule e de 30%.
Daca puteti prezenta la vama o factura cu val vehiculului ar fi f bine!
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Noiembrie 2011
emil6702, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe vamale pentru importul de motociclete Vreau sa-mi aduc o motocicleta sh si nu stui care sunt taxele vamale accize etc. Stie careva une pot gasi toate lucrurile astea? (vezi toată discuția)
Taxe cumparare auto anonim anonim Buna. Doresc sa imi cumpar un automobil second-hand pentru folosinta personala din Germania. Nu imi este insa clar cum se procedeaza cu TVA. Am inteles ca TVA ... (vezi toată discuția)
Taxe vamale pentru motociclete ionuts ionuts Vreau sa import o motocicleta noua din SUA, New York. Motocicleta este fabricata in UE, mai precis in Anglia. As vrea sa stiu daca trebuie platite taxe vamale ... (vezi toată discuția)