Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe vamale pentru motociclete import canada
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe vamale pentru motociclete import canada

cat costa taxa vamala pentru o motocicleta din 1989 de 1200cc import canada?
Taxa vamala este de 6% + TVA
In primul rand trebuie stiut regimul vamal cu Canada, daca beneficiaza sau nu de taxe vamale preferentiale. Apoi trebuie cunoscuta valoarea in vama (cred ca este la pozitia :
8711 : Motociclete (inclusiv mopede) si biciclete, triciclete sau similare, echipate cu pedale si cu motor auxiliar, cu sau fara atas; atase:
87115000 : Cu motor cu combustie interna cu piston alternativ cu o capacitate cilindrica peste 800 cm3)
si daca este un produs accizabil (cred ca 6% este acciza), aplicabila la valoarea in vama + comision vamal (0,5% din Vv) + taxa vamala, iar la toate acestea se adauga TVA.
Cred ca este bine sa solicitati amanunte ANV oficial. Din cate stiu eu taxa vamala pt autovehicule e de 30%.
Daca puteti prezenta la vama o factura cu val vehiculului ar fi f bine!
emil6702, utilizator