Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare prejudiciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare prejudiciu

Sunt noul director al unei scoli și am "moștenit" o problemă cu curtea de conturi a vechii conduceri. Acum trebuie să iau măsuri pentru recuperarea prejudiciului care este de vreo 8000 ROn de la niste studii de fezabilitate si 15000 RON de la o lucrare de reabiliatre facută de o firmă la o scoala pe care o aveam in centrul bugetar. Cu aceasta din urma am inteles ca a venit dirigintele de santier cu o factura in rosu cu suma respectiva. Ce pot sa fac? Trebuie sa dau in judecata vechea conducere? Să angajez un avocat care să reprezinte școala sau să cer asistență juridică inspectoratului școlar? Ei nu sunt prea ... receptivi la cererea mea!!!!
Recuperarea prejudiciului trebuie facuta de la cei vinovati de producerea lui. Pentru aceasta vor trebui actionati in judecata. Cereti avizul forului dvs. superior in acest sens. Privitor la angajarea unui avocat, este prudent sa o faceti in conditiile in care nu vi s-ar acorda asistenta juridica de catre forul superior.
Nu este nevoie de avizul forului superior pentru a actiona in instanta ... asistenta juridica pentru reprezentare o puteti solicita de la ISJ sau de la Consiliul Local , dar va puteti angaja si avocat daca va permie bugetul ...
Intr-adevar, avizul forului superior nu este necesar pentru actionarea in judecata, insa dupa parerea mea, este recomandabil.
Alimanescu George a scris:

Intr-adevar, avizul forului superior nu este necesar pentru actionarea in judecata, insa dupa parerea mea, este recomandabil.

Nici recomandabil nu ar fi ... forurile superioare ii vor transmite ca este de datoria lui ca director sa recupereze acele prejudicii ....