Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Leasing operational
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Leasing operational

Buna seara

Tin contabilitatea unei societati de leasing operational si am cateva nelamuriri. De exemplu, se incheie un contract de leasing pe o perioada de un an, obiectul contractului este o masina. in contabilitate masina se amortizeaza liniar in 4 ani. dar deoarece contr de leasing este incheiat doar pt un an, apoi existand posibilitatea vanzarii masinii catre client, am voie sa amortizez accelerat aceasta masina? pt ca atunci cand se scoate din evidenta ca urmare a vanzarii, valoarea neamortizata ar fi f mare (daca o amortizez liniar)... cum se procedeaza in acest caz? adica exista reglementari speciale in acest sens pt leasingul operational?
da in noul cod civil la contractul de leasing