avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

daca taxa auto de poluare a fost platita in luna septembrie, in acest an, se mai poate solicita restituirea taxei auto?
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2011
Mihaela Enache, Avocat
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 15:20, 7 Noiembrie 2011
Eu am solicitat.Pana nu se modifica legea, poti solicita restituirea in baza acelorasi temeiuri ca pana acum.
Ramane de vazut insa daca instanta iti admite.
multumesc. imi puteti oferi un model de cerere prin care solicit de la organele fiscale restituirea? ca sa fie indeplinita procedura prealabila.
Da puteti solicita iar modelul de cerere il luati de la organul fiscal din localitatea de domiciliu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de poluare popescuirina popescuirina Buna seara. As avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. In legatura cu taxa de poluare, daca se mai poate recupera de la stat in ... (vezi toată discuția)
Pot depune cerere pentru restituire taxa auto singura? Sara.CD Sara.CD Buna ziua. Am achizitionat o masina in anul 2008. Prin septembrie 2008 am platit taxa. Nu stiu cum se numea pe vremea aia: poluare, prima inmatriculare... In ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto justme_ando justme_ando am inmatriculat o masina in 28-29decembrie 2009 in judetul neamt,si am platit undeva pe la 1700 de euro.pana acum nu am depus nici o cerere de restituire a ... (vezi toată discuția)