Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă INALTA CURTE FACE DEGEABA PRACTICA UNITARA
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

INALTA CURTE FACE DEGEABA PRACTICA UNITARA

Judecatoarea ... de la .... s-a transformat in procuror DNA. L-a trimis in judecata pe epitropul ..., desi DNA i-a dat solutie de NUP, iar potrivit ICCJ instantele nu pot retine cauze spre judecare in asemenea situatii
Alin Popescu, administrator
Roland...raman mirat de ce reusesti sa gasesti...
asta de azi mi-a luminat toata ziua :))))
taree de tot faza:coffee:
Este o atingere adusă principiului siguranţei juridice din cauza jurisprudenţei contradictorii a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, sa nu mai vorbim de alte instante din tara ....

Cati magistrati atatea sentinte (diferite) ...

Intelegem ca este optionala Logica Juridica in facultate , dar in instante nu ar trebui sa fie!
:happy:=D>

foarte trist...
Trist, insa nu credeti ca unificarea jurisprudentei ar putea reprezenta un pericol in ceea ce priveste separatia puterilor? In contextul socio-politic in care a evoluat Romania in cei 20 de ani de democratie...
elenas68 a scris:

Trist, insa nu credeti ca unificarea jurisprudentei ar putea reprezenta un pericol in ceea ce priveste separatia puterilor? In contextul socio-politic in care a evoluat Romania in cei 20 de ani de democratie...

Ce repercursiuni negative poate avea practica judiciara corecta a instantelor (in sensul CEDO) asupra democratiei ?