Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu paternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu paternitate

Mai exista concediu de paternitate? Sau doar de maternitate? Care sunt prevederile legale care reglementeaza aceste tipuri de concedii?
1. Nu exista "concediu de paternitate".
2. - Concediul de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal = se acorda numai mamelor pentru ca numai ele nasc (deocamdata ;) ).
- Acest concediu este prevazut de OUG 158/2005.
3. Exista "concediu paternal" (v. Legea 210/1999) plătit de 5 zile lucrătoare la care are dreptul tatal atunci cand i se naste un copil.
4. Daca va referiti la concediul pentru cresterea copilului (CCC) pana la 1 an (sau 2 ani) atunci cititi OUG 111/2010.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Se acorda, potrivit Legii nr. 210/1999 privind concediul paternal, dupa nasterea copilului, dar nu mai tarziu de 8 saptamani de la acest moment, pentru o perioada de pana la 5 zile lucratoare.
In situatia in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a unui curs de puericultura, durata concediului paternal se majoreaza cu inca 10 zile lucratoare.
Indemnizatia aferenta acestui concediu se suporta din fondul de salarii al angajatorului.
Ma refeream la CCC. Citind OUG 111/2010 concluzionez ca poate si tatal intra intr-un astfel de concediu nu doar mama, sau gresesc?
WEO a scris:

Ma refeream la CCC. Citind OUG 111/2010 concluzionez ca poate si tatal intra intr-un astfel de concediu nu doar mama, sau gresesc?

Da, poate intra si tatal copilului in CCC daca indeplineste conditiile prevazute de lege ... OUG nr.111/2010 prevede la art 8 (1) : De indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de prezenta ordonanta de urgenta beneficiaza, optional, oricare dintre parintii firesti ai copilului, daca se afla in situatia prevazuta la art. 2 alin. (1) lit. a), precum si cei prevazuti la art. 2 alin. (4).
....
freeelis a scris:

WEO a scris:

Ma refeream la CCC. Citind OUG 111/2010 concluzionez ca poate si tatal intra intr-un astfel de concediu nu doar mama, sau gresesc?

Da, poate intra si tatal copilului in CCC daca indeplineste conditiile prevazute de lege ... OUG nr.111/2010 prevede la art 8 (1) : De indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de prezenta ordonanta de urgenta beneficiaza, optional, oricare dintre parintii firesti ai copilului, daca se afla in situatia prevazuta la art. 2 alin. (1) lit. a), precum si cei prevazuti la art. 2 alin. (4).
....

Am recitit si nu inteleg care e situatia prevazuta de lit.a. Adica tatal copilului poate intra in concediu doar pana la 1 an?? Ce imi scapa?