avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat pensionat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat pensionat

Am o decizie de pensionare din data 19.10.2011 privind acordarea pensiei pentru limită de vârstă. Administratorul societăţii a încetat cim+il vechi cu data de azi şi i-a întocmit un alt cim cu data de mâine(08.11.11), este corect sau pot merge pe cim-ul vechi? Pe decizie de încetare a cim-ului îmi scrie decizia de pensionare nr. ___ privind pensionarea pt. limită de vârstă, ce ar trebui să fac eu, să înregistrez decizia de încetare şi cim-ul nou?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:18, 7 Noiembrie 2011
CIM inceteaza de drept la data indeplinirii conditiilor pentru pensia limita de varsta (varsta standard si stagiul de cotizare). Daca decizia de pensie a sosit in 19.10.2011, probabil ca indeplinirea conditiilor s-a facut mai demult, deci CIM trebuia sa inceteze mai demult.

Noul CIM incheiat il faceti cu un pensionar, pentru care nu platiti contributie la somaj.
Puteti sa inregistrati ambele acte, este corect procedat.
Trebuie sa mergeti la Casa de Pensii cu decizia de incetare a CIM pentru limita de virsta si adeverinta de vechime de la ultimul angajator pentru intocmirea dosarului de pensionare.
Cam atit !
laur67 a scris:

Trebuie sa mergeti la Casa de Pensii cu decizia de incetare a CIM pentru limita de virsta si adeverinta de vechime de la ultimul angajator pentru intocmirea dosarului de pensionare.
Cam atit !

Dosarul de pensionare a fost întocmit, în decizia de pensionare scrie că plata drepturilor se va face cu data de 06.07.2011. ori eu la contabilitate am primit decizia acum pe 01.11.2011.
Este corect cum a procedat angajatorul. Chiar daca dreptul la pensie a fost deschis cu luna iulie pensia va fi platita cu data la care angajatorul a dat decizia de incatare a CIM, decizie care trabuie depusa la Casa de pensii
MIRELAIONICA a scris:

laur67 a scris:

Trebuie sa mergeti la Casa de Pensii cu decizia de incetare a CIM pentru limita de virsta si adeverinta de vechime de la ultimul angajator pentru intocmirea dosarului de pensionare.
Cam atit !

Dosarul de pensionare a fost întocmit, în decizia de pensionare scrie că plata drepturilor se va face cu data de 06.07.2011. ori eu la contabilitate am primit decizia acum pe 01.11.2011.


Haideti sa lamurim problema : care decizie ati primit-o pe data de 01.11.2011

Alte discuții în legătură

Incetare cim ptr pensionare limita de varsta Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Am un salariat care incepand cu luna octombrie 2011 se incadreaza pentru pensionare limita de varsta. Mi-a cerut sa-i fac dosarul de pensionare, ... (vezi toată discuția)
Incetare cim - primire decizie pensionare anymaryh anymaryh Hristos a inviat! Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : un salariat (61ani) care a primit decizia de pensionare. Decizia are data de 16 martie ... (vezi toată discuția)
Cerere de încetare contract pentru pensionare MIRELAIONICA MIRELAIONICA Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume????? (vezi toată discuția)