avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Emiterea deciziei si plata primei pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Emiterea deciziei si plata primei pensii

dupa cat timp de la depunerea actelor de pensionare iti vine decizia si apoi la cat timp dupa decizie vin banii?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:50, 8 Noiembrie 2011
Legea 263/2010

Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.

Sunt multe cazuri cand se depaseste cu pana la 2 luni acest termen.Plata se face in luna urmatoare a emiterii deciziei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc un raspuns concret dodorel62 dodorel62 Daca dupa ce ai depus dosarul pentru somaj si dupa doi ani de luat somajul ai facut si dosarul de pensie si acesta este corect intocmit si indeplineste toate ... (vezi toată discuția)
Durata analiza dosar pensionare Elena-Luminita Elena-Luminita Va rog sa-mi spuneti daca in legea pensiilor se mentioneaza durata maxima pentru analiza si emiterea deciziei de pensionare . Cand am depus dosarul mi s-a spus ... (vezi toată discuția)
Decizie pensie adros adros Buna ziua! Imi puteti, spune, va rog, care este termenul limita in care se poate comunica decizia de pensie ? Exista vreo perioada sau doar cand se ... (vezi toată discuția)