Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Emiterea deciziei si plata primei pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Emiterea deciziei si plata primei pensii

dupa cat timp de la depunerea actelor de pensionare iti vine decizia si apoi la cat timp dupa decizie vin banii?
Legea 263/2010

Art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.

Sunt multe cazuri cand se depaseste cu pana la 2 luni acest termen.Plata se face in luna urmatoare a emiterii deciziei.