avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... A fost prins baut la volan, poate sa recupereze ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

A fost prins baut la volan, poate sa recupereze permisul mai repede?

Buna ziua,
Postez aceasta intrebare in numele unui prieten.
Intr-o seara din septembrie a fost prins la volan cu o alcoolemie de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat.L-au luat si l-au dus la spital pentru prelevare de probe biologice.Acolo i-a iesit 1,55.Ancheta este inca in desfasurare.
Ce poate face pentru a isi lua permisul de conducere inapoi mai repede?
Poate sa primeasca pedeapsa cu inchisoarea?

Cel mai recent răspuns: Vwdriver94 , utilizator 00:56, 21 Octombrie 2018
N-ar trebui sa-si faca griji pentru permis, ci pentru libertatea lui. Fapta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1la 5 ani. Poate obtine o suspendare conditionata a pedepsei.
Daca va fi condamnat, permisul va fi anulat, va putea da examen la implinirea unui an de cand hotararea ramane definitiva.

gi_jane2 a scris:

N-ar trebui sa-si faca griji pentru permis, ci pentru libertatea lui. Fapta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1la 5 ani. Poate obtine o suspendare conditionata a pedepsei.
Daca va fi condamnat, permisul va fi anulat, va putea da examen la implinirea unui an de cand hotararea ramane definitiva.



Exista posibilitatea ca sa nu il condamne?
Mai am o intrebare...de ce i-a iesit o diferenta asa de mare intre aparat si probele biologice?

In cazul alcoolemiei la proba biologica iese intotdeauna in jur de dublu fata de etilotest. Este vorba de infractiune si incel mai bun caz poate obtine o condamnare cu suspendare dar permisul va fi anulat si poate sa depuna actele pt un nou examen de obtinerea permisului la un an dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti de condamnare.
Poate cere o recalculare a alcoolemiei. Nu cred sa iasa sub 0.8, dar poate iese mai putin de 1
gi_jane2 a scris:

Poate cere o recalculare a alcoolemiei. Nu cred sa iasa sub 0.8, dar poate iese mai putin de 1


Si cum face acest lucru?As dorii niste indicatii daca se poate.Multumesc.

Alte discuții în legătură

Conducerea sub influenta alcoolului cu o alcoolemie de peste 0.8 hotzu hotzu Buna ziua! Am facut o prostie cat mine de mare pe data de 05.03.2014 #-o. Am condus sub influenta alcoolului. Mentionez ca in aparatul etilotest mi-a iesit ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie 0.64 în aerul expirat (măsurare cu etilotestul) mcchris mcchris Buna ziua. Am facut o mare prostie si as avea nevoie de niste sfaturi competente. Am fost depistat cu 0.64 mg/l la etilotest dupa ce am consumat 3 beri intr-un ... (vezi toată discuția)