Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Produse marcate CE
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Produse marcate CE

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o lista a produselor care trebuie marcate obligatoriu CE, sau ce particularitati trebuie sa aiba un produs ca sa fie marcat CE.
Am importat niste aparate mecanice pentru legat din Korea si nu stiu dala le pot vinde, daca trebuie sa aiba marca CE. Producatorul Korean spune ca nu, dar vreau sa fiu acoperit.
Multumesc.
Existenţa marcajului indică faptul că produsul este evaluat înainte de a fi introdus pe piaţă şi că îndeplineşte cerinţele europene de siguranţa, sănătate şi protectie a mediului.
Informatii la adresa [ link extern ]
Aici aveti grupele de produse
[ link extern ]
george-neagu, moderator
Cititi urmatoarele:
[ link extern ]

Grupele de produse:
Grupele de produse
Dispozitive medicale implantabile active
Aparate consumatoare de combustibili gazoşi
Instalaţii de transport pe cablu pentru persoane
Proiectarea ecologică aplicabila produselor cu impact energetic
Compatibilitate electromagnetică
Echipamente şi sisteme protectoare destinate utilizarii în atmosfere potenţial explozive
Explozivi de uz civil
Boilere pentru apă fierbinte
Echipamente de diagnosticare medicală in vitro
Lifturi
Joasă tensiune
Maşini industriale
Instrumente de măsură
Dispozitive medicale
Emisii de zgomot în natură
Aparate de cantarit cu functionare ne-automata
Echipamente individuale de protecţie
Echipamente sub presiune
Materiale pirotehnice
Echipamente radio şi echipamente terminale de telecomunicaţii
Ambarcatiuni de agrement
Siguranţa jucăriilor
Recipiente simple sub presiune
Marcajul CE nu este o marca de origine deoarece nu indica faptul ca respectivul produs a fost fabricat in Uniunea Europeană. Astfel, un produs caruia i s-a aplicat marcajul CE, poate să fi fost fabricat oriunde în lume.
Detalii si raspunsuri la intrebari referitoare la marcajul CE gasiti aici:
[ link extern ]
L.C.