Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum pot cere lipsa de folosinta a unui vehicul
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum pot cere lipsa de folosinta a unui vehicul

Buna ziua.Sunt pe cale sa actionez in instanta o societate de asigurari care mi-a respins absolut "din burta" dosarul de dauna.Desi nu ar fi fost vorba de o suma mare,totusi,ma pune in imposibilitatea de a-mi repara si singur masina,si a pastra-o astfel pentru eventuala expertiza tehnica.Asta ma priveaza de dreptul de a folosi masina pe o buna perioada de timp.Intrebarea mea este cum si cat sa cer in instan ta pentru lipsa de folosinta a masinii?Cum se calculeaza mai exact?Dupa ofertele de la societatile de rent a car cat m-ar costa sa inchiriez o masina in toata perioada asta sau sunt cataloage speciale?Multumesc.
puteti cere cat vreti daca aveti bani sa achitati taxa de timbru,se plateste la valoarea 3% din cat cereti
Problema este ca indiferent cat cereti va trebui sa dovediti cu acte prejudiciul suferi prin neutilizarea masinii. De ex daca in locul masinii personale veti utiliza taxi-ul pastrati chitantele pana la sfarsitul perioadei de reparatie a masinii sau factura in cazul in care pe toata perioada veti inchiria o masina de la o firma de inchiriere. Problema este ca va trebui sa actionati in instanta asiguratorul respectiv si din modul sumar cum ati prezentat cazul nu pot sa-mi dau seama daca ati putea avea castig de cauza. Asa ca v-as ruga sa detaliati un pic stuatia.
Adrian Tudor, Consultant asigurari